KULTURA I ROZRYWKA

Sylwester Przedpremier w kinie Forum

Udany Filmowy Sylwester? Tylko w kinie Forum, dlatego w ostatni dzień roku zapraszamy na trzy wyjątkowe filmy, które można będzie zobaczyć przedpremierowo!

W TRÓJKĄCIE

Szwecja, Wielka Brytania, Francja, Niemcy 2022, 147′
reż. Ruben Östlund
obsada: Woody Harrelson, Zlatko Buric, Harris Dickinson, Charlbi Dean, Sunnyi Melles
gatunek: komediodramat

Nagrodzona Złotą Palmą i czterema Europejskimi Nagrodami Filmowymi szalona komedia, której akcja rozgrywa się na luksusowym jachcie, pośród najbogatszych ludzi świata. Ocean szampana, morze pieniędzy i kapitan, który zawsze płynie pod prąd (brawurowy występ Woody’ego Harrelsona!) – tak zaczyna się rejs na miarę naszych czasów.
Statkiem podróżuje para modeli-celebrytów, Carl i Yaya, ale ich wycieczka szybko przestaje nadawać się na Instagram. Nagły sztorm – a raczej kałszkwał – sprawia, że owoce morza wracają tam, skąd przyszły, i demoluje jacht, a wraz z nim rozsadza całą społeczną hierarchię.
Wywołujący salwy śmiechu film Rubena Östlunda („Turysta”, „The Square”), jednego z najlepszych europejskich reżyserów, to bezlitosna satyra na bogatych, a także kapitalna metafora naszych czasów. Wszyscy płyniemy statkiem, który już dawno obrał kurs na katastrofę. Uratuje nas tylko śmiech!

 W GORSECIE

Austria, Francja, Niemcy, Luksemburg 2022, 113′
reż. Marie Kreutzer
obsada: Vicky Krieps, Florian Teichtmeister, Katharina Lorenz, Colin Morgan
gatunek: biograficzny / kostiumowy / dramat historyczny

Nagrodzona w Cannes oraz Europejską Nagrodą Filmową wspaniała Vicky Krieps w roli Sisi – skandalistki, buntowniczki i najpiękniejszej oraz najbardziej intrygującej kobiety swojej epoki. Ponadczasowa i uniwersalna opowieść o wolności!

Cesarzowa Sisi jest jedną z największych wiedeńskich atrakcji turystycznych, jej twarz widnieje na niezliczonych pamiątkach, a klasyczna już trylogia filmowa z Romy Schneider wyświetlana jest w austriackiej telewizji w każde Święta. Jej wizerunek jest jednak zatrzymany w czasie, reżyserka Marie Kreutzer sięga po inny moment życiowy znanej postaci – ukazuje Elizabeth w chwili, kiedy kończy 40 lat i zaczyna być postrzegana przez pryzmat swojego wieku, nie dokonań czy aspiracji. Sisi pragnie uniknąć wtłoczenia w sztywny gorset oczekiwań, chce równocześnie zabezpieczyć swoje dziedzictwo.

 NIEBEZPIECZNI DŻENTELMENI

Polska 2022, 107′
reż. Maciej Kawalski
obsada: Marcin Dorociński, Tomasz Kot, Andrzej Seweryn, Wojciech Mecwaldowski
gatunek: komedia kryminalna

Tadeusz Boy-Żeleński, Witkacy, Joseph Conrad i Bronisław Malinowski budzą się po mocno zakrapianej, całonocnej imprezie. Głowy pękają im od kaca, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Dodatkowo do drzwi domu dobijają się właśnie stróże prawa, a to dopiero początek kłopotów…

Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym bohaterowie muszą uwolnić się nie tylko od podejrzeń, ale także od równie niebezpiecznych środowiskowych plotek i jak najszybciej wyjaśnić zagadkę tajemniczej śmierci.

31 grudnia 2022

godz. 14:15 – W TRÓJKĄCIE
godz. 17:00 – W GORSECIE
godz. 19:30 – NIEBEZPIECZNI DŻENTELMENI

Kino Forum, ul. Legionowa 5
Bilety na każdy film: 22 zł / w kasie kina, 18 zł / online na stronie https://bilety.bok.bialystok.pl/


tekst i fot.: BOK