EdukacjaKULTURA I ROZRYWKA

Akcja Zima 2024 – program na zimowe ferie

Akcja Zima 2024 to specjalna oferta Białostockiego Ośrodka Kultury skierowana do najmłodszych, którzy już od poniedziałku (22.01), rozpoczynają ferie zimowe. W programie Akcja Zima 2024, przewidziana jest bogata oferta warsztatów (m.in. fotograficznych i radiowo-teatralnych) oraz pokazy filmowych hitów.

Szczegółowy program Akcji Zima 2024:

22 stycznia 2024, godz. 10:00, kino Forum
film: Kicia Kocia pod choinkę (b.o., 45’)
bilet: 18 zł / os.

23 stycznia 2024, godz. 10:00, klub Fama
warsztaty twórcze: Wszechświat w moich rękach; prowadzenie: Mirella Jeanne Gaston / MiiKADO

Ekologiczne warsztaty artystyczne dla dzieci pomagające odkryć wewnętrzny Wszechświat. Podczas zajęć dzieci przerabiając i malując, stworzą własne, wyjątkowe bawełniane torby.
W trakcie zajęć zastosujemy liczne techniki abstrakcyjnego i ekspresyjnego malowania uzyskując ostatecznie obraz naszego wewnętrznego Wszechświata. Wszystko to stworzymy w myśl idei upcyklingu – przerobione przez nas torby będziemy mogli zabrać ze sobą i nosić na co dzień ukazując nim nasze wnętrze.

wiek: 5+ / czas trwania: 2 h
bilet: 30 zł / os.

23 stycznia 2024, godz. 13:00, klub Fama
warsztaty twórcze: Wszechświat w moich rękach; prowadzenie: Mirella Jeanne Gaston / MiiKADO
wiek: 8+ / czas trwania: 2 h
bilet: 30 zł / os.

24 stycznia 2024, godz. 10:00 i 13:00, klub Fama
warsztaty twórcze: Bransoletki przyjaźni; prowadzenie: Urszula Kosińska

Bransoletki przyjaźni to wielokolorowe paski tworzone ręcznie, bez użycia narzędzi z nitek zwanych mulinkami, które nosi się na nadgarstku. Bransoletki przyjaźni może zrobić każdy, nie potrzeba do tego specjalnego talentu, a jedynie wiedza o tym, w jaki sposób przeplatać nitki, żeby wyszedł w efekcie ładny i równy wzorzysty pasek. Od lat nie wychodzą z mody i noszą je zarówno dzieci, nastolatki jak i dorośli. Samodzielnie zrobiona bransoletka to świetny pomysł na podarunek dla przyjaciół i bliskich osób.

wiek: 8+ / czas trwania: 2 h
bilet: 20 zł / os.

25 stycznia 2024, godz. 10:00, BOK/CLZ
warsztaty: Wydoodluj spokój; prowadzenie: Magdalena Urbańska

Czy lubicie rysować na marginesach szkolnych zeszytów? Potocznie nazywamy takie rysunki bazgroleniem, a z tych „bazgrołów” mogą powstać doodle. Jeśli nie wiecie, czym są doodle, podczas naszych warsztatów będziecie mogli dowiedzieć się na ich temat czegoś więcej, a przy okazji zobaczyć wystawę „Doodlowanie” Marcina Kuleszy, która właśnie prezentowana jest w Centrum im. Ludwika Zamenhofa.
Zabierzemy Was na wyspę relaksu i wytchnienia, wykorzystując do tego właśnie doodlowanie. Gwarantujemy wspaniałą zabawę! Autor wystawy przygotował dla Was specjalne tło, na którym wykonacie swoje doodle, a w efekcie powstanie Wasze wspólne dzieło.

wiek: 6+ / czas trwania: 1 h
bilet: 12 zł / os.

25 stycznia 2024, godz. 12:00, klub Fama
warsztaty fotograficzne: Przepis na fotoreportaż, czyli jak opowiedzieć historię obrazami; prowadzenie: Marcin Pawlukiewicz

Jak opowiedzieć historię obrazami? Tego nauczycie się podczas naszych warsztatów.
Razem stworzymy przepis na znakomity reportaż, w którym w idealnych proporcjach podane zostaną: wizualność, suspens oraz jakość przekazu.
Pochylimy się nad różnorodną tematyką reportaży oraz formami ich prezentacji. Wykonamy też ćwiczenia, które zmuszą do refleksji nad odpowiednim wyborem pokazywanego materiału fotograficznego. Wszystko to zostanie okraszone garścią rad praktycznych, związanych z pracą fotoreportera.
Dzięki tym warsztatom Wasze zdjęcia mogą stać się jeszcze bardziej smakowite!
Posiadanie aparatu fotograficzne nie j
est wymagane.

wiek: 12+ / czas trwania: 3 h
bilet: 40 zł / os.

26 stycznia 2024, godz. 10:00, kino Forum
film: Mama Mu na gwiazdkę (wiek: 4+, 63’)
bilet: 18 zł / os.

29 stycznia 2024, godz. 10:00, kino Forum
film: Basia – Poznajemy emocje (wiek: 3+, 47’)
bilet: 18 zł / os.

30 stycznia 2024, godz. 10:00, klub Fama
warsztaty twórcze: Etnogadki, podróż w czasie; prowadzenie: Monika Michaluk

Autorski warsztat Moniki Michaluk, autorki książki „Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach” (współautorzy: W. Przewoźny, M. Stachowiak, Wyd. Albus). Wraz z prowadzącą będziemy wspólnie odkrywać tajemnice natury, poznamy źródła tradycji i tajemnice naszych przodków. Wykonamy również swój własny magiczny zegar – kalendarz, który będzie dla nas inspiracją na cały rok i który będziemy uzupełniać o wiedzę zdobytą podczas warsztatu. Dzięki temu narzędziu spróbujemy zrozumieć fenomen cyklu naturalnego i role, jakie z niego wynikają dla ludzi. Będziemy też tworzyć i dzielić się opowieściami.
Na uczestników warsztatu czeka niespodzianka – upominek od Mądrej Sowy, bohaterki „Etnogadek”
.

wiek: 7+ / czas trwania: 2 h
bilet: 20 zł / os.

30 stycznia 2024, godz. 13:00, klub Fama
warsztaty twórcze: Etnogadki, podróż w czasie; prowadzenie: Monika Michaluk
wiek: 7+ / czas trwania: 2 h
bilet: 40 zł (dziecko + opiekun)

31 stycznia 2024, godz. 11:00, klub Fama
warsztaty radiowo-teatralne: Słuchowisko radiowe; prowadzenie: Jacek Zawada

W trakcie warsztatów poznamy podstawy tworzenia słuchowisk radiowych i dowiemy się, jak pracuje się przy realizacji słuchowiska radiowego. Spróbujemy stworzyć małe role aktorskie dla bohaterów naszego słuchowiska, poszukamy odpowiedniego brzmienia naszych głosów dla każdej postaci i samodzielnie zadbamy o wszelkie efekty muzyczne i dźwiękowe w tle, np. chodzenie w parku po liściach, wołanie ze szczytu gór, czy spotkanie z gadającym robotem. Będziemy pracować w zadaniach-scenkach indywidualnych i zbiorowych. Na koniec posłuchamy i omówimy efekty naszej pracy.
Celem warsztatu jest przybliżenie uczestnikom formy aktorskiej, którą wykorzystuje się przy pracy
przed mikrofonem.

wiek: 7+ / czas trwania: 4 h
bilet: 40 zł / os.

1 lutego 2024, godz. 10:00, BOK/CLZ
warsztaty twórcze: Ptasia stołówka; prowadzenie: Magdalena Urbańska

Czy wiecie, że wiele gatunków ptaków spędza zimę w mieście? Pomóżmy im przetrwać ten trudny czas. Dobór pokarmu jest bardzo ważny, dlatego warto wiedzieć, czym karmić latających przyjaciół, aby im pomóc, a nie zaszkodzić.
Zapraszamy na warsztaty, podczas których nauczycie się rozpoznawać ptaki, przygotujecie im zimowe przysmaki, a potem będziecie mogli zawiesić je na balkonie lub w swojej okolicy.

wiek: 6+ / czas trwania: 90’
bilet: 12 zł / os.

1 lutego 2024, godz. 12:00, klub Fama
warsztaty fotograficzne: Po co ci projekt fotograficzny i dlaczego fajnie go mieć; prowadzenie: Marcin Pawlukiewicz

W erze szybkich relacji, krótkich wpisów i ulotnych rolek, zalewie informacji i obrazów warto się na chwilę zatrzymać, do czego Was zachęcamy!
Pomóc w tym może własny projekt fotograficzny.
Dlaczego? Zajmuje czas i myśli. Wymaga zaangażowania i konsekwencji działania. Co prawda nie gwarantuje sukcesu, ani dużej ilości lajków. No chyba, że akurat uda się go zaprezentować na festiwalu fotograficznym, co jest najczęściej niemożliwe (ale kto wie?).
Jest także jedną z lepszych “szkół fotograficznych”, do których można się samemu “zapisać” i to zupełnie za darmo, dlatego uważamy, że warto poświęcić czas tematowi własnego autorskiego projektu fotograficznego.
Zapraszamy na nasze warsztaty! Posiadanie aparatu fotograficzne nie jest wymagane.
Wybrana tematyka warsztatów:
– Najciekawsze projekty fotograficzne ze świata i Polski
Gdzie szukać inspiracji
Jak zacząć i kiedy skończyć pracę nad projektem
Szanse i zagrożenia pracy nad własnym projektem
Formy prezentacji projektu w przestrzeni wirtualnej i rzeczywistej

wiek: 12+ / czas trwania: 3 h
bilet: 40 zł / os.

2 lutego 2024, godz. 10:00, kino Forum
film: Pati i Klątwa Posejdona (wiek: 6+, 95’)
bilet: 18 zł / os.


Źródło informacji i grafika: Białostocki Ośrodek Kultury