WIADOMOŚCI

Lekarzu, sprawdź czy masz ważny certyfikat ZUS

W województwie podlaskim jest 6 tys. lekarzy, którym ZUS wydał upoważnienia do wystawiania zwolnień chorobowych. Zdecydowana większość z nich, podpisuje dokumenty bezpłatnym certyfikatem z ZUS. Zakład przypomina, że może on tracić ważność i w związku z tym należy wystąpić o pobranie nowego.

Jak sprawdzić na PUE ważność certyfikatu ZUS dla lekarzy

Wydawane przez ZUS certyfikaty dla lekarzy obowiązują przez 5 lat. Pierwsze certyfikaty, które zostały przydzielone w 2017 r. mogą wkrótce stracić ważność. – Po pięcioletnim okresie ważności certyfikat ZUS do podpisywania i wystawiania „chorobowego” wygasa, stąd konieczne jest pobranie nowego. Okres ważności certyfikatu lekarz może sprawdzić samodzielnie na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w zakładce „Certyfikaty” W oknie głównym wyświetla się informacja o dacie ważności certyfikatu. Jeśli certyfikat wygasł, to w oknie pojawia się komunikat: „Nie masz ważnego certyfikatu. Możesz wystąpić o jego wydanie” – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Na 14 dni przed upływem ważności certyfikatu ZUS informuje SMS-em lub mailem
(na podstawie danych kontaktowych, wskazanych przy wnioskowaniu o poprzedni certyfikat) o zbliżającym się terminie wygaśnięcia certyfikatu.

Jak wystąpić o certyfikat ZUS

Już na 28 dni przed upływem ważności certyfikatu lekarz może złożyć wniosek o wydanie kolejnego – ważnego na 5 lat. Aktualny certyfikat można pobrać w każdej chwili.

Proces pobierania certyfikatu jest prosty. Wystarczy zalogować się na PUE ZUS i przejść do zakładki Lekarz, następnie otworzyć okno Certyfikat ZUS, a później wybrać opcję [Tak, chcę dostać certyfikat]. W kolejnym kroku trzeba podać e-mail lub telefon, ustalić hasło oraz zaakceptować regulamin i kliknąć [Wyślij wniosek]. Certyfikat zostanie wystawiony w ciągu kliku minut. Po informacji zwrotnej, że certyfikat jest gotowy, będzie dostępny w zakładce Certyfikaty ZUS. Wtedy należy pobrać plik z certyfikatem, zapisać go na swoim komputerze w miejscu, gdzie będzie łatwo dostępny.

Co istotne, plik z certyfikatem można pobrać tylko raz. Można go przenieść na nośnik zewnętrzny, np. pendrive lub zapisać w innym miejscu, na innym komputerze, gdzie lekarz wystawiasz e-ZLA. Jeżeli certyfikat wygaśnie, a nie zostanie pobrany nowy, to podpisywanie dokumentów certyfikatem ZUS będzie niemożliwe.

Zwolnienia lekarskie lekarz może podpisywać również za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego.

Dzięki aktualnemu certyfikatowi ZUS lekarz może nie tylko podpisywać zwolnienia chorobowe e-ZLA, ale także kilka innych dokumentów, w tym anulowanie zwolnienia czy wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej.

Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego
fot. freepik