KULTURA I ROZRYWKA

Marek Łasisz: Wyspa Wielkanocna – podróż na koniec świata

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na kwietniowe spotkanie z cyklu Ciekawi Świata!

Trzysta lat temu pierwsi Europejczycy zobaczyli wybrzeże nieznanej wyspy. Zamieszkiwał ją odizolowany od świata lud, który tworzył unikalne dzieła sztuki — ogromne kamienne posągi. Jak powstawały, jak były transportowane? Te i inne pytania zadawali sobie pierwsi odkrywcy oraz całe pokolenia badaczy. Dziś wiemy znacznie więcej o tej zagubionej wśród fal oceanu wyspie. Czy naprawdę ma ona jeszcze przed nami jakieś tajemnice?

Dzięki zajmującej opowieści i wielu fotografiom przeniesiemy się w czasie i przestrzeni. Odwiedzimy dawne stanowiska, gdzie do dziś stoją dumne posągi, pójdziemy na spacer do Rano Raraku — kamieniołomu, w którym rodziły się giganty. Zajrzymy na plażę Anakena, wejdziemy do wnętrza wulkanu i zdobędziemy najwyższy szczyt Wyspy Wielkanocnej. Będziemy wędrować przez unikalny krajobraz i zejdziemy do jaskiń stworzonych przez lawę. Odwiedzimy też współczesne miasteczko Hanga Roa i spotkamy jego mieszkańców.

Staniemy wobec wielu zagadkowych kwestii. Skąd pochodzili pierwsi osadnicy? Jak żyło się na małym skrawku lądu na środku Oceanu Spokojnego? Czy naprawdę tutejsza kultura upadła w wyniku ekologicznej katastrofy? Co wiemy dziś o wytwórstwie słynnych posągów? Na te i wiele innych pytań postara się odpowiedzieć nasz gość – autor, archeolog i kulturoznawca, dzieląc się wrażeniami z podróży, mnóstwem ciekawostek i intrygujących faktów.

Marek Łasisz ukończył z wyróżnieniem archeologię na Uniwersytecie Warszawskim i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował na wykopaliskach archeologicznych w Polsce i w Peru. Zawodowo zajmuje się popularyzacją wiedzy, realizując wykłady naukowe i prelekcje podróżnicze. Jest autorem książki „Wyspa Wielkanocna. Podróż na koniec świata” oraz powieści przygodowych „Dom wilka” i „Fenomen”.

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na kwietniowe spotkanie z cyklu Ciekawi Świata!

Marek Łasisz: Wyspa Wielkanocna – podróż na koniec świata
26 kwietnia 2022, godz. 18:00
Klub Fama, ul. Legionowa 5
bilet: 15 zł – w kasie kina i na stronie https://bilety.bok.bialystok.pl/

tekst: BOK
fot. Marek Łasisz