WIADOMOŚCI

Wigilia dla potrzebujących

Caritas Archidiecezji Białostockiej oraz Zespół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia organizują 24 grudnia o godz. 14:00 Wigilię dla potrzebujących. Po dwuletniej przerwie spotkanie odbędzie się w tradycyjnej formie. Wigilia planowana jest na 350 osób. Osoby samotne i potrzebujące spotkają się przy wspólnym stole, by połamać się opłatkiem, zjeść wigilijne potrawy i zaśpiewać kolędy.

Boże Narodzenie to czas szczególnej radości spotkania w gronie rodzinnym, rozmów z bliskimi, a w sposób szczególny zatrzymania się na tajemnicy narodzin Syna Bożego. Z tego powodu chcemy spotkać się z tymi, którzy nie mają możliwości tak spędzić świąt.

Wigilia Caritas 2022
Wigilia z rodzinną atmosferą

O potrzebie tej inicjatywy mówił ks. Jerzy Sęczek: „Cieszymy się bardzo, że możemy po tych latach pandemii, spotkać się znowu w tej formie, która była dla nas wszystkich bardzo ważna, w formie tzw. zasiadanej. Idea takiej wigilii polega na tym, żeby osoby samotne, ubogie już nie organizowały jej w swoich damach, ale żeby to była rzeczywiście ich wigilia, czyli nie robimy wcześniej, nie rozdajemy paczek, ale staramy się o to, aby była to ich wigilia i w miarę możliwości staramy się stworzyć rodzinną atmosferę, aby poczuli się po prostu u siebie. Korzystamy z gościnnych murów Zespołu Szkół Katolickich. Dziękujemy Pani dyrektor, że możemy tutaj od lat się spotykać. To jest piękny gest”.

W przygotowania do Wigilii jak zawsze chętnie włączyła się cała społeczność Zespołu Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku:

Jak zawsze jesteśmy zaproszeni, aby stać się domem Boga i domem dla ubogich, aby Ci wszyscy, którzy tego dnia mieliby spożywać wigilię sami, zaszczycili nas swoją obecnością i przyszli.

dyrektor Zespołu Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia p. Honorata Kozłowska.

Tak jak wspomniał ks. Dyrektor to już 7 raz, a po dwóch latach przerwy spotykamy się przy stołach w budynku naszej szkoły przy ul. Kościelnej 3, w najbliższą sobotę o godz. 14:00. Zasiądziemy tutaj razem z tymi, którzy przyjdą. My przygotowania do wigilii już rozpoczęliśmy, widzą państwo tutaj, mnóstwo zielonych choinek – informuje dyrektor Zespołu Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia p. Honorata Kozłowska – One zostały przygotowane przez dzieci z naszej świetlicy pod opieką naszej pani koordynator świetlicy. Kilkadziesiąt takich choinek ozdobi stoły dla ubogich, a 22 grudnia będziemy przygotowywać przestrzeń i spróbujemy ozdobić ją tak, aby naszym gościom było miło. Z doświadczenia wiem, że po wigilii zabierają ze sobą takie drobne rzeczy, które przypominają im dom. Nasza pani od plastyki przygotuje piękną jak zawsze dekoracje, na hali sportowej, która przypomni co jest istotą tych świąt. Każda z klas zaangażowana jest w taki sposób, aby przygotować zielony albo słodki stroik, dla tych gości, którzy po wigilii pójdą do swoich domów, a być może w dni świąteczne nie będą mogli się z kimś innym spotkać.

Ks. Jerzy Sęczek zaznacza, że „ta inicjatywa w naszej archidiecezji organizowana już od lat, wpisuje się też w wydarzenie ogólnopolskie, ponieważ w każdej diecezji w całej Polsce są organizowane podobne spotkania. Jak podaje Caritas Polska w tym roku weźmie udział 85 miast, około 20 tysięcy osób będzie mogło z takiej wigilii, z takiej wieczerzy skorzystać”.

Polskie menu z akcentem ukraińskim

Zastępca dyrektora Caritas, p. Sebastian Marcin Wiśniewski, mówi o tym, że na stołach przygotowane będą tradycyjne polskie potrawy: „Przede wszystkim staramy się, aby każdy kto w tym dniu przyjdzie doznał domowej atmosfery, tego domowego klimatu, dlatego tez staramy się, aby te menu było typowo polskie. Zaczynamy od opłatka, mamy kapustę z grzybami, mamy różnego rodzaju ryby, mamy też pierogi – taki akcent ukraiński. Będziemy również się starali aby osoby samotne, potrzebujące otrzymały ten skrawek domu, w tych murach szkoły. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, szkolnym kołom Caritas, parafialnym zespołom Caritas, bo to co zobaczymy to jest tylko fragment tej pracy, którą wykonują ludzie, gdzieś z tyłu dużo, dużo wcześniej, przygotowując te potrawy, przygotowując ciasta. Dbając też logistycznie, aby na te 350 osób wszystko się zadziało”.

Wigilia odbędzie się w hali sportowej Zespołu Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku. Tu, wolontariusze zarówno z naszej archidiecezji, jak i wolontariusze z Ukrainy, którzy są pod opieką Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Archidiecezji Białostockiej, będą dbać o rodzinną atmosferę tego spotkania.

W Wigilii dla potrzebujących udział weźmie J.E. ks. Abp. Józef Guzdek. Wspólnie ze wszystkimi będzie się modlić, pobłogosławi potrawy oraz usiądzie z przybyłymi do stołu.

Jak co roku, Wigilię dla potrzebujących wspiera kilku darczyńców. Są wśród nich przedsiębiorcy, osoby prywatne oraz wolontariusze. Partnerem strategicznym jest firma Selgros Cash&Carry.

Żródło informacji i fot.: Caritas Archidiecezji Białostockiej