WIADOMOŚCI

Śniadanie Wielkanocne dla Ubogich i Potrzebujących 2024

Śniadanie Wielkanocne dla ubogich, samotnych i potrzebujących, to wydarzenie, które wspólnie organizuje Caritas Archidiecezji Białostockiej i Zespół Szkół Katolickich im Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku. 31 marca o godz. 7:30 po raz dziesiąty spotkamy się przy wspólnym wielkanocnym stole. We wtorek (26.03) o godz. 11:00 odbyła się konferencja prasowa odnosząca się do tego wydarzenia.

„Cieszymy się, że możemy kolejny raz, we współpracy z Zespołem Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia, zorganizować wspólne spotkanie z ubogimi naszego miasta, jak i z osobami samotnymi. W tym roku przygotowaliśmy się na ok. 300 posiłków.” – mówi ks. Jerzy Sęczek, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej.

„My jak zawsze jesteśmy zaproszeni do tego, aby być domem Boga, żeby tutaj na śniadanie mogli przyjść Ci których On zaprosi, którzy na to zaproszenie odpowiedzą” – podkreśla p. Honorata Kozłowska, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia. „Już dzisiaj rozpoczynamy takie bardzo bezpośrednie przygotowania, rozkładamy wykładziny, znosimy krzesła i stoły, przygotowujemy miejsca dla około 300 osób, ale jeśli gości będzie więcej to przyjmiemy większą liczbę. Nasza Pani od plastyki przygotuje piękną dekorację, w znacznej mierze już jest gotowa. Dekoracja, przypomina o istocie tych świąt.

Śniadanie Wielkanocne dla ubogich, samotnych i potrzebujących

W przygotowanie włączyli się również uczniowie, jak zaznacza p. Dyrektor: „Dzieci w tym roku, które uczęszczają do świetlicy przygotowały te prześliczne kurczątka i stroiczki. To jest wkład dzieci w przygotowanie śniadania dla ubogich i potrzebujących. Zależało nam na tym, żeby nie tylko spod ich rąk wyszło coś pięknego, ale przede wszystkim, by zyskały świadomość dla kogo i po co to robią”.

„Potrawy jakie odnajdziemy na stole wielkanocnym to żurek, bigos, jajka, sałatka jarzynowa oraz babka wielkanocna” – mówi ks. Andrzej Ratkiewicz, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Białostockiej. „Wspiera nas wielu darczyńców, w sposób szczególny swoją życzliwość okazali nam: Urząd Miejski w Białymstoku, Narodowy Instytut Wolności w ramach Korpusu Solidarności, Hotel Supraśl, jak również wielu darczyńców indywidualnych”.

Zaangażowane w przygotowanie są Placówki Caritas Archidiecezji Białostockiej oraz kilkudziesięciu wolontariuszy indywidualnych, wśród nich jak zawsze znajdują się wolontariusze z Ukrainy, którzy uczęszczają do Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. W ten sposób chcą okazać wdzięczność za otrzymaną pomoc.

„Śniadanie wielkanocne ma również charakter symboliczny. Spożywanie posiłku jest czynnością świętą. Gromadzi wspólnotę w tym wypadku wierzących, którzy gromadzą się wokół Jezusa Chrystusa. Potrawy mają znaczenie symboliczne: chleb kieruje do chleba eucharystycznego, mięso jest przypomnieniem Baranka paschalnego spożywanego w czasie przejścia z Niewoli Egipskiej do Ziemi Obiecanej, sól ma chronić nas przed zepsuciem, jajka są symbolem nowego życia. I kiedy spożywamy taki posiłek również w taki prosty sposób głosimy Ewangelię, głosimy Chrystusa Zmartwychwstałego, a do prawdy o zmartwychwstaniu należy dodać radość. Dziękujemy za dekoracje, które wnoszą właśnie ten charakter uśmiechu i radości” – podkreśla ks. Sęczek.

Źródło informacji i fot.: Caritas Archidiecezji Białostockiej