Turystyka

Całoroczny punkt informacji turystycznej

Od niedzieli (1 października) w centrum Białegostoku będzie funkcjonował całoroczny punkt informacji turystycznej. Punkt będzie mieścił się na parterze budynku przy ul. Legionowej 2, w lokalu ozdobionym słynnym neonem „Żonkil”, sąsiadującym z Galerią im. Sleńdzińskich.

Punkt ma działać codziennie, łącznie z weekendami, przy czym w okresie od października do kwietnia w godzinach 10.00-16.00, a w sezonie turystycznym – od maja do końca września – w godzinach 10.00-18.00. W trakcie odbywania się większych imprez miejskich czy podczas Nocy Muzeów punkt będzie otwarty dłużej.

– W większości miast w Polsce i za granicą takie punkty znajdują się w ścisłym centrum. Cieszę się, że w końcu i u nas – w najlepszej możliwej lokalizacji – pojawi się miejsce, gdzie będzie można otrzymać kompleksową informację turystyczną, ale też mapy, przewodniki czy publikacje dotyczące miasta – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Do zakresu działalności pracowników punktu będzie należało informowanie o atrakcjach turystycznych, noclegach i gastronomii w mieście, a także o odbywających się wydarzeniach kulturalnych, sportowych i innych.

Prowadzeniem punktu zajmować się będzie Regionalny Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, który jako jedyny wykonawca zgłosił się do ogłoszonego przez Miasto Białystok przetargu. Po spełnieniu wszystkich wymagań będzie go prowadził do końca 2024 roku.

W punkcie będzie można kupić mapy i publikacje dotyczące miasta, a także inne gadżety, np. pocztówki czy pamiątki turystyczne. Biorąc pod uwagę zdiagnozowane potrzeby turystów, PTTK będzie także planowało, opracowywało, tłumaczyło i wydawało materiały promocyjne. Dodatkowo pracownicy punktu będą prowadzić miejską stronę turystyczną na Facebooku pod nazwą „Odkryj Białystok” oraz współpracować z Urzędem Miejskim w zakresie przygotowywania materiałów prasowych i raportów turystycznych. Miasto Białystok pojawi się także na ogólnopolskich targach turystycznych.

W związku z otwarciem całorocznego punktu informacji w nowym lokalu dotychczasowa działalność sezonowego punktu w Bramie Wielkiej nie będzie kontynuowana. Jednak główna atrakcja, czyli zwiedzanie XVIII-wiecznego zegara, nadal będzie dostępna w weekendy od maja do września.

Otwarcie całorocznego punktu informacji turystycznej w Białymstoku nastąpi 1 października. Koszt prowadzenia punktu od 1 października 2023 r. do 31 grudnia 2024 r. wyniesie 738 tys. zł.

Źródło: UM Białystok
fot.: Dawid Gromadzki