WIADOMOŚCI

Amerykańskie śniadanie mistrzów

„Made in USA!” – pod takim hasłem odbędzie się najbliższe Podlaskie Śniadanie Mistrzów w Ogrodzie Branickich. Na mieszkańców i turystów 26 sierpnia, w godz. 10.00-16.00, będzie czekało pyszne jedzenie i wiele atrakcji. Organizatorzy oraz Miasto Białystok zapraszają do udziału w tym wydarzeniu.

Podlaskie Śniadanie Mistrzów to plenerowy piknik kulinarny, odbywający się latem w Ogrodzie Branickich od 2015 roku. W tym czasie zorganizowano już 14 edycji tej imprezy, która swoim klimatem przyciąga ludzi w każdym wieku. Impreza na stałe wpisała się w wakacyjny krajobraz miasta.

Podlaskie Śniadanie Mistrzów jest również coraz popularniejsze wśród turystów, którzy specjalnie z tej okazji odwiedzają Białystok. Dzięki temu coraz więcej osób może poznać pozostałe atrakcje turystyczne miasta. Dlatego też organizatorzy (Fundacja SZAMTO) wspólnie z facebookowym profilem „Odkryj Białystok” przygotują dodatkowe stoisko informacyjne, skierowane właśnie do turystów, promujące atrakcje turystyczne Białegostoku.

Najnowsza edycja odbędzie się w sobotę (26 sierpnia) pod hasłem „Made in USA!”. Interpretacja tego hasła jest oczywista – wydarzenie będzie inspirowane smakami i kulturą Stanów Zjednoczonych. Temat okazał się hitem zarówno wśród wystawców, jak i białostoczan. Na stoiskach pojawią się nie tylko klasyki kuchni amerykańskiej i hity street foodu, ale też dania innych kuchni w nowej odsłonie, inspirowane smakami Stanów. Ustawiona zostanie także ścianka do zdjęć podkreślająca charakter tej edycji, przygotowana przez „Ale Party!”.

– Cieszę się, że po raz kolejny możemy zaprosić białostoczan i turystów do uczestniczenia w Podlaskim Śniadaniu Mistrzów. W ostatnim tygodniu wakacji w naszym mieście będzie czekało wiele atrakcji i niespodzianek. W tym czasie odbędzie się także Wschód Kultury – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Wierzę, że pogoda nam dopisze. Zachęcam wszystkich, żeby pojawili się w sobotę w Ogrodzie Branickich i spróbowali fantastycznych, amerykańskich potraw.

W trakcie edycji amerykańskiej nie może zabraknąć akcentów sportowych, dlatego w strefie animacji będą gościć dwie lokalne drużyny. Będą to mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim – Lowlanders Białystok oraz drużyna baseballowa – Lisy Białystok. Całość dopełnią amerykańskie hity puszczane w strefie chilloutu przez Wojciecha Łasiewickiego.

Oprócz amerykańskich sportów w strefie animacji dla najmłodszych już tradycyjnie znajdzie się strefa Epi-Centrum Nauki dla małych i większych naukowców, gdzie edukatorzy razem z dziećmi będą przeprowadzali eksperymenty i doświadczenia naukowe. Będą też uwielbiane przez dzieci animacje prowadzone przez Ogarnij Bazę. Nie zabraknie również warsztatów prowadzonych przez 4 Szpaki z produkcji naturalnych kosmetyków, a także całkiem nowych zabaw z piaskiem kinetycznym w strefie animacji Podlaskich Zakładów Zbożowych.

26 sierpnia przypada też Międzynarodowy Dzień Psa, z tej okazji sieć restauracji Koku Sushi organizuje zbiórkę karmy dla czworonogów. Zbiórka karmy trwa już od 21 sierpnia, ale jej punkt kulminacyjny będzie miał miejsce właśnie na śniadaniu mistrzów. W strefie chilloutu znajdzie się specjalny punkt, do którego każdy może przynieść karmę dla psów. Zebrana karma zostanie podwojona przez partnerów zbiórki.

Podlaskie Śniadanie Mistrzów jest imprezą otwartą dla wszystkich, wstęp na jej teren jest bezpłatny, ale – tak jak w restauracjach – za dania należy zapłacić, choć pojawią się też bezpłatne degustacje. W tej edycji jest ponad 30 wystawców, są to zarówno restauracje, kawiarnie, lodziarnie, jak i lokalni producenci.

Wydarzenie wspiera finansowo m.in. Miasto Białystok.

Źródło informacji i fot.: UM Białystok