MOTORYZACJA

Autobus linii 113 na trasie z Białegostoku do Choroszczy

Od środę (21 lutego) autobus linii 113 Białostockiej Komunikacji Miejskiej, kursuje z Białegostoku do Choroszczy. Uruchomienie tego połączenia umożliwiły inwestycje drogowe zrealizowane w ostatnich latach przez oba samorządy.

Nowa linia 113, która już kursuje pomiędzy Białymstokiem i Choroszczą, jeździ ulicami Jana Pawła II, Elewatorską, dalej przez Porosły, Łyski i Jeroniki aż do Choroszczy.

Autobusy linii 113 będą kursować:

  • od poniedziałku do piątku w godz. 5.00-19.00,
  • w soboty w godz. 8.45-16.00,
  • w niedzielę i święta w godz. 10.00-17.00.

Linia ta będzie funkcjonować równolegle z linią 103. Ponadto od końca grudnia ubiegłego roku  istnieje jeszcze jedna nowa linia – nr 123, na trasie od ul. Elewatorskiej, przez Porosły i Krupniki, do Klepacz. Godziny odjazdów z Choroszczy zostały wskazane przez burmistrza Choroszczy.

– Bez współpracy z Białymstokiem i z Białostockim Obszarem Funkcjonalnym te linie nie mogłyby powstać. Wszystko udało się dzięki wspólnej realizacji partnerskiego projektu – powiedział burmistrz Choroszczy Robert Wardziński.

– Rzeczywiście, jest to przykład bardzo dobrej współpracy między Białymstokiem a gminami ościennymi – dodał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Myślę, że taka komunikacja jest potrzebna mieszkańcom, choćby ze względu na dojazdy do pracy. Cieszę się, że mogliśmy ją wreszcie zorganizować.

Cieszą się także mieszkańcy miejscowości położonych na trasie, którą kursują nowe autobusy.

– To połączenie od lat wyczekiwane. Bardzo za to dziękujemy. Lżej będzie żyć – zapewnił sołtys Łysek Lech Makal.

Uruchomienie nowych linii było możliwe dzięki inwestycjom drogowym, zrealizowanym zarówno przez Białystok, jak i Choroszcz. Miasto Białystok przebudowało ulicę łączącą Elewatorską z Porosłami w ramach projektu „Rozwój infrastruktury transportu miejskiego w Białymstoku”. Wybudowano ok. 0,5 km drogi (ulica o nawierzchni bitumicznej, jednostronny chodnik, infrastruktura techniczna). Koszt tej inwestycji wyniósł 2,6 mln zł, dofinansowanie unijne – 2,1 mln zł.

Źródło: UM Białystok
fot.: Dawid Gromadzki /UM Białystok