RODZINA

Ogólnopolski Finał akcji Aktywna Parafia 2022

W sobotę 15 października w Warszawie odbył się finał organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną Konkursu Aktywna Parafia 2022. Partnerem wydarzenia była Caritas Polska, a patronat honorowy objęła Konferencja Episkopatu Polski i Sekretarz Generalny – bp. Artur G. Miziński.

W spotkaniu wzięło udział dziesięć wspólnot z całego kraju. Były to m.in. parafie z Tychów, Krakowa, Mielca, Tarnobrzega, Nowego Sącza i Poznania. Naszą archidiecezję reprezentowała parafia NMP Nieustającej Pomocy w Kozińcach. 20 osobowa grupa pod opieką proboszcza ks. Aleksandra Dobrońskiego pokazała regionalne zwyczaje, stroje, pieśni i specjały kulinarne. Następnie odbyły się zawody sprawnościowe. Każda grupa musiała wykazać się aktywnością w takich kategoriach jak: pomoc bliźniemu w potrzebie, wspólnoty parafialne, inicjatywy ewangelizacyjne, życie liturgiczne, uprawianie sportu, wspólne wyjazdy, edukacja zdrowotna i zdrowy styl życia, działalność charytatywna

Jak powiedział bp Artur G. Miziński do uczestników: „Dajecie przykład parafii żywej, gdzie ewangelizacja przynosi błogosławione owoce”. Z kolei prezes KAI Marcin Przeciszewski stwierdził: „Wasze parafie są najlepszym przykładem synodalności. Wasza aktywność to przykład wspólnej drogi, pokazujecie jakie są owoce dobrej współpracy świeckich i duchowieństwa”. Przedstawiciel Caritas Polska powiedział, że widzi potrzebę tworzenia parafii jako „małej rodziny, która będzie wspólnie działać na rzecz ubogich i wspólnie się aktywizować”.

Wyjazd reprezentacji z Podlasia był możliwy dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, który ufundował drużynie z Kozińc m.in. jednakowe stroje.

Tekst: ks. Aleksander Dobroński
fot.: Agata Kulikowska – członek parafialnej Caritas