WIADOMOŚCI

Śniadanie Wielkanocne dla Ubogich i Potrzebujących 2023

Śniadanie Wielkanocne dla ubogich, samotnych i potrzebujących, to wydarzenie, które wspólnie organizuje Caritas Archidiecezji Białostockiej i Zespół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku. 9 kwietnia o godz. 7:30 po raz dziewiąty spotkamy się przy wspólnym wielkanocnym stole.

-Cieszymy się, że możemy kolejny raz spotkać się z ubogimi naszego miasta, jak i z osobami samotnymi. W tym roku przygotowaliśmy się na 350 posiłków – mówi ks. Jerzy Sęczek, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej. – Śniadanie Wielkanocne gromadzi trochę mniej osób niż Wigilia, ale jesteśmy otwarci i cieszymy się, że święta Wielkiej Nocy możemy spędzać w tak dużym gronie.

Teraz po dwóch latach przerwy można spotkać się w formule, którą znamy z wcześniej, a więc zasiadamy przy świątecznym stole – podkreśla p. Honorata Kozłowska, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku. – Naszym zadaniem jest przede wszystkim otworzyć podwoje szkoły. W takim razie zapraszamy wszystkich potrzebujących, wszystkich, którzy chcą towarzyszyć w obchodach świąt Wielkiej Nocy.

W przygotowania włączyli się tradycyjnie uczniowie Zespołu Szkół Katolickich.

– Widzimy tutaj owoce pracy ponad 100 dzieci ze świetlicy. Dekoracje zawierające ogrom serca, ponieważ dzieci przygotowywały je ze świadomością dla kogo to robią. My już jutro zaczynami przygotowania przez zapełnienie przestrzeni, a rękami pani od plastyki udekorujemy salę gimnastyczną, która co roku stara się przypomnieć jaka jest istota tych świąt – zaznacza p. Kozłowska.

-Śniadanie wielkanocne ma również charakter symboliczny. Spożywanie posiłku jest czynnością świętą. Gromadzi wspólnotę w tym wypadku wierzących, którzy gromadzą się wokół Jezusa Chrystusa. Potrawy mają znaczenie symboliczne: chleb kieruje do chleba eucharystycznego, mięso jest przypomnieniem Baranka paschalnego spożywanego w czasie przejścia z Niewoli Egipskiej do Ziemi Obiecanej, sól ma chronić nas przed zepsuciem, jajka są symbolem nowego życia. I kiedy spożywamy taki posiłek również w taki prosty sposób głosimy Ewangelię, głosimy Chrystusa Zmartwychwstałego, a do prawdy o zmartwychwstaniu należy dodać radość. Dziękujemy za dekoracje, które wnoszą właśnie ten charakter uśmiechu i radości – podkreśla ks. Sęczek.

Jak co roku, Śniadanie Wielkanocne, wspiera kilkudziesięciu wolontariuszy, którzy również przygotowują potrawy na stół.

Dziękujemy bardzo aktywnym uczniom z XI liceum, naszym placówkom Caritas i restauracji z naszych Spodków – zaznacza ks. Jerzy Sęczek.

Tekst i grafika: Caritas Archidiecezji Białostockiej