WIADOMOŚCI

Wytypowani w gm. Choroszcz dostaną drewno na opał za darmo

Daleko ponad 500 metrów przestrzennych bezpłatnego drewna Gmina Choroszcz już ofiarowała potrzebującym mieszkańcom. W tym roku również nie rezygnuje z tej „pomocowej” tradycji i również przygotowuje transporty bezpłatnego opału swoim mieszkańcom. Zimowa transza będzie rozwożona we wtorek 29.11 ok. godz. 13.00.

Akcja bezpłatnego wsparcie drewnem potrzebujących mieszkańców Gmina Choroszcz rozpoczęta się jesienią 2017 roku i z powodzeniem trwa do dziś. Rokrocznie Gmina Choroszcz w sezonach grzewczych przekazuje średnio nawet 100 metrów przestrzennych nieopłatnego opału. W ten sposób stara się wspomóc swoich mieszkańców.

Jest to szczególnie istotne w tym roku, kiedy koszty życia tak drastycznie wzrosły i będą jeszcze wyższe – mówi Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Cieszę się więc, że już kolejny rok z rzędu mamy możliwość, a wspomóc najbardziej potrzebujących mieszkańców naszej Gminy. Co więcej, ta forma pomocy stała się już u nas rodzajem tradycji, ponieważ już od 6 lat w ten sposób pomagamy mieszkańcom przetrwać chłody – dodaje. Ułatwiamy ludziom codzienne funkcjonowanie, zwalniamy ich domowe budżety, przynajmniej w jakiejś części, z koniecznego wydatku. A i dla nas samych motywujące jest to, że robimy więcej niż obligują nas ustawy i procedury – konkluduje włodarz Gminy Choroszcz.

Drewno, które co najmniej dwa razy do roku (jesienią i wiosną) jest dostarczane mieszkańcom Gminy Choroszcz, pozyskiwane jest z wycinek drzew z terenów gminnych, na których planowane są realizacje i inwestycje.

Drewno trafia do potrzebujących mieszkańców już pocięte. Beneficjenci są wskazywani przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Choroszczy. M-GOPS, na podstawie swojej wiedzy na temat środowiska społecznego, znając potrzeby niezamożnych mieszkańców gminy Choroszcz, czy też mieszkańców borykających się na co dzień z innymi uciążliwościami życia (np. wskutek dotkliwych, nieuleczalnych chorób czy niepełnosprawności) typuje odbiorców darowego opału. Po gminie rozwożą je pracownicy warsztatu.

W tegorocznej – wiosennej transzy, ponad 52 mp darmowego drewna na opał zostało dostarczone do Izbiszcz, Złotorii czy Barszczewa, a także miasta Choroszcz. Teraz, w jesiennej edycji – 29.11.2022 ok. godz. 13.00 – opał trafi m.in. do Mińc, Gajownik, Paniek, czy Sienkiewicz. I na pewno nie jest to ostatnia taka forma pomocy oferowana mieszkańcom Gminy Choroszcz.

tekst i fot.: Urząd Miejski w Choroszczy