KULTURA I ROZRYWKA

Finisaż wystawy „Rezydencje w zieleni”

17 września 2023 r, o godz. 11.00 w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, po ekspozycji „Rezydencje w zieleni”, zwiedzających oprowadzi kurator wystawy. Wejście w cenie biletu wstępu do muzeum

Jeśli interesujesz się malarstwem krajobrazowym, nie przegap okazji, by wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim po ekspozycji „Rezydencje w zieleni”. Wystawa prezentuje dzieła polskich i zagranicznych artystów z XIX i XX wieku, którzy uwieczniali na płótnie malownicze siedziby szlacheckie.

Na ekspozycji prezentowane są przykłady malarstwa krajobrazowego i rodzajowego poświęconego tej tematyce. Oprócz dzieł będących własnością Muzeum Podlaskiego w Białymstoku prezentowane są obrazy z takich polskich muzeów jak: Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Warszawy i Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Poza kilkoma obrazami malarzy zachodnioeuropejskich większość prac wyszła spod pędzla artystów polskich działających w XIX i XX wieku. Eksponowane są tu dzieła takich artystów jak: Jacek Malczewski, Bronisława Rychter-Janowska, Eugeniusz Kazimierowski czy Hanna Rudzka-Cybisowa. Choć często kształcili się oni zagranicą, niekiedy też tam mieszkali i odnosili sukcesy, to wszyscy niejako za swoją powinność uważali uwieczniane rodzimych krajobrazów. Malowniczo położone, otoczone zielenią siedziby szlacheckie bardziej niż zamki i kościoły wpłynęły na ukształtowanie krajobrazu kulturowego definiowanego jako „polski”. Stąd pojawiający się motyw bielonego dworku z charakterystycznym łamanym dachem i wysuniętym portykiem, który cieszył się powodzeniem już w XIX wieku, ale największą popularność zyskał w następnym, w okresie międzywojennym.

Zaprezentowany tu wybór obrazów stanowi tylko część bogatego nurtu przedstawień tematycznie związanych z rezydencjami w zieleni.

Źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
fot. R. Olkowski