KULTURA I ROZRYWKA

Piknik tkacki i wystawa tkanin

W najbliższą niedzielę 10 lipca  Podlaski Instytut Kultury zaprasza na Piknik tkacki. Początek o godz. 11.00 w Parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku.

To prawdziwe tkackie święto z pokazami przędzenia na kołowrotku oraz tkania w różnych technikach. Przyjadą tkaczki nie tylko z regionu, ale z całego kraju, w sumie w białostockim parku pojawi się ponad trzydzieści stoisk.

Będzie można zobaczyć jak tka się radziuszkę, sejpak, tkaninę dwuosnowową, chodnik, jak wykonuje się krajkę.

Będą gry i zabawy dla dzieci, a przygrywać będzie Kapela Batareja. Wystąpi także Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone.

Natomiast dzień wcześniej, 9 lipca PIK zaprasza na otwarcie wystawy tkanin przyniesionych przez mieszkańców Białegostoku, wernisaż rozpocznie się  o godz. 17.00 w Spodkach.  Wielu Białostoczan odpowiedziało na zaproszenie PIKu i przeszukało swoje szafy i kufry. W ciągu ostatnich tygodni trafiło do Spodków  ponad 60 tkanin. To przede wszystkim dywany dwuosnowowe, narzuty, chodniki, kilimy i obrusy. Znalezione skarby zostały skrupulatnie opisane i teraz będzie je można zobaczyć na wyjątkowej wystawie. Okazało się, że  z niektórymi tkaninami wiążą się niezwykłe historie. Niejednokrotnie są to dzieła  kogoś z rodziny, często obecni właściciele otrzymali je w prezencie ślubnym albo w spadku po rodzicach i dziadkach. Niektórych opowieści będzie można posłuchać na wernisażu. Wystawę tkanin mieszkańców Białegostoku będzie można oglądać do końca lipca.

Tekst i fot.: Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku