KULTURA I ROZRYWKA

Zakończył się 14. Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus

Justyna Rainko z Białegostoku zdobyła pierwszą nagrodę podczas 14. Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus w Białymstoku. W przyszłym roku wystąpi z własnym recitalem na XV edycji festiwalu.

Tegoroczna edycja festiwalu obfitowała w zdolnych, młodych, poszukujących ludzi. Wrażliwi na słowo, muzykalni, dla których piosenka jest wspaniałą odskocznią, pasją i sposobem na wyrażanie siebie. Z radością obserwujemy, jak kolejni laureaci tego festiwalu odnajdują się na profesjonalnych scenach, czyniąc ze swojej pasji sposób na życie. Tego życzymy i tegorocznym nagrodzonym – mówiła Nula Stankiewicz z jury festiwalu.

Najważniejsza w festiwalu jest młodzież, która przyjeżdża by wystąpić z profesjonalnym bandem, przed znakomitym jury – podkreślała Marta Szałkiewicz  z Podlaskiego Instytutu Kultury, koordynatorka  całego wydarzenia  –  cieszy mnie gdy wyjeżdżają pełni wrażeń, dobrych emocji i planów na przyszłość.

W tym roku niezwykle miłą niespodziankę sprawiła zarówno publiczności, organizatorom, jak i uczestnikom Irena Santor, która  pojawiła się na gali laureatów.
Gwiazda polskiej muzyki przyjaźniła się z Łucją Prus, kilka lat temu uświetniła festiwal swoim koncertem.
O wydarzeniu Podlaskiego Instytutu Kultury mówiła z wielkim uznaniem, jako o ważnym momencie w życiu młodych muzyków.

Występy młodych artystów oceniali mistrzowie polskiej estrady: Włodzimierz Nahorny, Janusz Strobel, Jan Wołek, Nula Stankiewicz oraz Agnieszka Możejko-Szekowska – laureatka pierwszej edycji festiwalu. Poprzez spotkania młodych wykonawców z publicznością, która ceni i lubi dobrą muzykę, Podlaski Instytut Kultury chce przywrócić potrzebę śpiewania o rzeczach ważnych i nieprzemijających, w oparciu o teksty między innymi Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Janusza Kofty, Jana Wołka. Festiwal im. Łucji Prus jest świętem polskiej piosenki oraz okazją do podtrzymywania pamięci o Patronce – na tegoroczną edycję przypada 80. rocznica jej urodzin i 20-lecie śmierci artystki.

Nagrody i wyróżnienia otrzymali:

Nagroda I – w wysokości 5000 zł – Justyna Rainko, Białystok

Nagroda II – w wysokości 3000 zł – Ida Szebla, Kłodzko

Nagrody III w wysokości 2000 zł – Ex-aequo:

  • Izabela Karczewska, Czyże
  • Michał Kaczmarek, Warszawa

Jury przyznało także 3 równorzędne wyróżnienia finansowe po 1000 zł, które otrzymały :

  • Natalia Kawszyn, Płock
  • Magdalena Lasota, Kobyłka
  • Zuzanna Mulec, Żyrardów

Nagroda specjalna za piosenkę z repertuaru Łucji Prus w wysokości 1000,00 zł:  Magdalena Lasota, Kobyłka

Nagrodę Związku Artystów Scen Polskich  w wysokości 2500 zł za interpretację o szczególnych wartościach artystycznych, przyznaną przez Joannę Rawik – otrzymała  Izabela Karczewska, Czyże.

Festiwal Piosenki Literackiej to także koncerty znakomitych artystów. W tym roku wystąpili: Katarzyna Groniec, Mietek Szcześniak oraz Nula Stankiewicz z Włodzimierzem Nahornym i Januszem Stroblem.

Źródło informacji: Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku
Fot. Piotr Dołżyński, PIK