RODZINA

Pierwsze „żłobkowe” już na kontach

W piątek Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał na konta placówek w ramach świadczenia żłobkowego ponad 86 milionów złotych. Do tej pory dofinansowaniem objęto ponad 65 tys. dzieci.

Od 1 kwietnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje elektroniczne wnioski o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, czyli o tzw. żłobkowe. Dofinansowanie wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie, ale nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc pobytu dziecka w jednej z tych placówek. Dofinansowanie nie obejmuje opłat za wyżywienie. Świadczenie przysługuje bez względu na wysokość dochodów w rodzinie.

20 maja ZUS przelał pierwsze pieniądze w ramach żłobkowego. W najbliższych dniach kolejne transze pieniędzy będą przekazywane przez Zakład, bezpośrednio do placówki zajmującej się dzieckiem – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Dofinansowanie przysługuje na dziecko, na które rodzic nie otrzymuje rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO). – Mogą z niego skorzystać na przykład rodzice: na pierwsze dziecko albo na kolejne dziecko, w wieku przed ukończeniem 12 miesiąca życia i po ukończeniu 36 miesiąca życia dziecka – za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna – wyjaśnia rzeczniczka.

O dofinansowanie rodzic mógł wystąpić najwcześniej 1 kwietnia 2022 r. Jednak ZUS może przyznać środki z wyrównaniem nawet od stycznia br., o ile dziecko uczęszczało w tym czasie do żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna.

Katarzyna Krupickaregionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego
fot. pixabay.com