WIADOMOŚCI

Tylko do końca listopada można składać wnioski o 300 plus

O 300 złotych dla ucznia można ubiegać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych już tylko końca listopada. Po tej dacie złożenie wniosku o świadczenie z programu Dobry Start będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada.

– Uprawnieni chętnie korzystają ze wsparcia skierowanego do kształcących się w szkołach dzieci. Ponad 90 tys. wniosków na 131,5 tys. uczniów złożyli rodzice i opiekunowie z województwa podlaskim, a na ich konta trafiło niemal 38,3 mln zł. W całym kraju na konta rodziców ZUS przekazał niemal 1,34 mld zł dotyczących 4,46 mln dzieci – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

W ramach programu „Dobry Start” rodzice mogą otrzymać raz w roku 300 zł na zakup wyprawki szkolnej. Świadczenie przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami – do 24 lat.

Wnioski o wsparcie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Co ważne opiekun faktyczny lub prawny dziecka wniosek o 300 plus może złożyć tylko za pośrednictwem portalu PUE ZUS. Również tylko tym kanałem będzie można złożyć dokumenty w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada.

Wniosek oprócz innych danych powinien zawierać numer rachunku bankowego, na który trafi wypłata świadczenia, adres mailowy i numer telefonu. Są to dane, które będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku i ewentualnie do założenia profilu na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS dla osób, które jeszcze swojego konta nie posiadają.

Posiadanie profilu na PUE ZUS jest niezbędne, aby mieć dostęp do informacji o złożonym wniosku. Decyzje i wszelkie zawiadomienia są przekazywane w formie elektronicznej. Można je znaleźć na swoim koncie na PUE ZUS również wtedy, gdy złożyliśmy wniosek przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego