WIADOMOŚCI

Spakował złoto i pieniądze i przekazał nieznajomemu

Mieszkaniec gminy Korycin, uwierzył oszustom i stracił ponad 90 tysięcy złotych. Oszuści zadzwonili, że jego córka spowodowała wypadek i potrzebne są pieniądze, które pozwolą jej uniknąć kary więzienia.

Do 77 letniego mieszkańca gminy Korycin, zadzwonił mężczyzna, podający się za jego wnuka. Poinformował seniora, że jego córka spowodowała wypadek i potrzebuje pieniędzy, by uniknąć więzienia. Następnie słuchawkę przejął inny mężczyzna podający się za policjanta.

Oszust powiedział mu, że córka uniknie odpowiedzialności, kiedy wpłacone zostaną pieniądze. Senior, wierząc w opowiedzianą historię, spakował do foliowej reklamówki 45 tysięcy złotych i złoto, które miał w domu, następnie nie przerywając połączenia, wyszedł przed dom i przekazał ją nieznajomemu mężczyźnie.

O tym, że ta historia nie była prawdziwa, dowiedział się następnego dnia, kiedy skontaktował się z córką. Mieszkaniec gminy Korycin stracił nie tylko 45 tysięcy złotych w gotówce, ale również złoto o wartości blisko 50 tysięcy złotych.

Aby nie paść ofiarą oszustów pamiętaj:

  • Policjanci, prokuratorzy nigdy nie żądają pieniędzy i nie informują telefonicznie o prowadzonych czynnościach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
  • Kieruj się rozsądkiem przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych.
  • Bądź czujny w kontaktach z nieznajomymi i pod żadnym pozorem nie przekazuj im pieniędzy.
  • Słysząc w słuchawce prośbę o finansową pomoc, rozłącz się i sam zadzwoń do tej osoby, aby zweryfikować tę informację.

Policja kolejny raz apeluje również do bliskich osób starszych – zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, wyczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby starsze, aby kontaktowały się z Wami i pytały za każdym razem o radę.

Źródło: KPP Sokółka