KULTURA I ROZRYWKA

Elżbieta Dziuk i Krzysztof Renik: Lodowa Droga

Zapraszamy do Klubu Fama 22 marca 2022, godz. 18:00 na kolejne spotkanie z cyklu Ciekawi Świata!

“Lodowa Droga” to opowieść o zimowych Himalajach Ladaku. O Lodowej Drodze, która wiedzie zamarzniętą rzeką Zanskar i łączy ze sobą właściwy Ladak z doliną Zanskaru. Lodowa Droga jest starym szlakiem handlowym używanym jedynie zimą, gdy pięciotysięczne przełęcze oddzielające Dolinę Indusu od Doliny Zanskaru zasypane są śniegiem.

To opowieść o studwudziestokilometrowej wędrówce wiodącej do Zanskaru i równie długim powrocie. O wędrowaniu po skutej lodem rzece wijącej się w przepaścistym górskim kanionie. O noclegach pod gołym niebem w temperaturze często poniżej minus 30 stopni Celsjusza, o współdziałaniu na szlaku z wędrującymi nim góralami himalajskimi. To opowieść o docieraniu do wysokogórskich wiosek w pokrytych śniegiem himalajskich kotlinach. Także o tym, jak zimą wygląda codzienne życie w himalajskich wioskach. Czym w zimowy czas zajmują się mieszkańcy wysokogórskich osad, jak mieszkają i w co się ubierają? Co jedzą, co to jest tukpa i jak przyrządza się ćang? Jak w zimowy czas tworzą wspólnotę w odciętych od zewnętrznego świata osadach?

Elżbieta Dziuk-Renikowa – od 1977 roku regularnie odwiedzała Azję – od Afganistanu po Indonezję. Wielokrotnie wędrowała po Himalajach indyjskich i nepalskich, trzykrotnie zimowała w Himalajach Ladaku. W trakcie swych podróży po Azji realizowała liczne projekty fotograficzne. Brała m.in. udział w badaniach poświęconych sztukom teatralnym i widowiskom rytualnym Indii, a także tradycjom tybetańskiego kręgu kulturowego. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa.

Krzysztof Renik – antropolog kultury, dziennikarz i publicysta. Od 1975 roku regularnie odwiedza Azję – od Afganistanu po Indonezję. W trakcie wędrówek po kontynencie azjatyckim specjalną uwagę poświęcił Indiom. W latach 80. i 90. XX wieku prowadził badania nad sztukami performatywnymi południowych Indii, a od drugiej połowy lat 90. nad tradycjami widowiskowymi ludów himalajskich, ze szczególnym uwzględnieniem Ladaku. W latach 2007-2011 był pierwszym i jedynym korespondentem Polskiego Radia w Azji Południowej. W latach 70. i 80. czynnie uprawiał taternictwo (liczne przejścia zimowe) będąc członkiem Klubu Wysokogórskiego „Warszawa” oraz Polskiego Związku Alpinizmu.

Podczas spotkania Podlaski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża będzie prowadził zbiórkę na rzecz potrzebujących uchodźców z Ukrainy. Liczy się każda złotówka, więc zachęcamy Państwa do wsparcia!


Klub Fama, ul. Legionowa 5
bilet: 15 zł – w kasach kina Forum i Centrum im. Ludwika Zamenhofa i na stronie https://bilety.bok.bialystok.pl/

(BOK), fot. Elżbieta Dziuk