Przestępczość

Kradli auta w Europie, demontowali w Polsce i sprzedawali na części

CBŚP i Prokuratura Krajowa doprowadziły do zatrzymania 4 osób ze zorganizowanej grupy przestępczej. Członkowie gangu kradli samochody w Europie, demontowali je w Polsce na części, które sprzedawali przez internet.

Policjanci z Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Śledczego Policji ustalili, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, działającej głównie na terenie krajów Unii Europejskiej, zajmują się kradzieżami samochodów.

Skradzione auta demontowano w Polsce na części i podzespoły, a następnie sprzedawano za pomocą internetu. W wyniku podjętych czynności funkcjonariusze ustalili, że w województwie kujawsko-pomorskim znajduje się magazyn z takimi częściami samochodowymi.

Wspólne działania CBŚP z Prokuraturą Krajową doprowadziły do ustalenia miejsca przebywania, a następnie zatrzymania 4 osób, w tym podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

W trakcie czynności odzyskano części samochodowe, m.in. silniki i elementy karoserii, które skradziono w Niemczech i Szwecji. Do badań zabezpieczono także mazdę CX5 wartą około 80 tys. zł.

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił podejrzanym zarzuty.

Trzem osobom grozi odpowiedzialność za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia paserstw samochodowych, w tym co do mienia znacznej wartości. Dodatkowo jednej z nich przedstawiono zarzut założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Czwarta osoba będzie odpowiadać za paserstwo.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego wobec 3 podejrzanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Sprawa jest rozwojowa.

Źródło informacji i fot.: CBŚP
opr. mm