RODZINA

Wnioski o 300 plus tylko do końca listopada

Pierwszy tydzień roku szkolnego już za nami. W województwie podlaskim rodzice i opiekunowie złożyli 83 tys. wniosków o 300 plus dotyczących 122 tys. dzieci. Kwota aktualnie wypłaconych świadczeń na wyprawkę szkolną w regionie wyniosła 34 mln zł

Rodzice, którzy złożyli poprawnie wypełniony wniosek o wsparcie z programu „Dobry Start” do 31 sierpnia, otrzymają pieniądze do końca września. Ci, którzy zwlekali ze złożeniem wniosku, lub jeszcze do tej chwili tego nie zrobili, dostaną wsparcie w ciągu dwóch miesięcy od jego złożenia. Nabór wniosków o świadczenie nie jest bezterminowy i trwa tylko do 30 listopada.

– Już od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogli składać wnioski o 300 zł na wyprawkę szkolną dla ucznia w wieku do 20 lat, a jeśli ma on orzeczoną niepełnosprawność – to do ukończenia 24 lat. Za uzyskane środki mogą zakupić np. podręczniki, przybory czy inne akcesoria szkolne niezbędne do nauki. Program „Dobry Start” nie obejmuje dzieci uczących się w tzw. zerówkach oraz studentów. Oni nie otrzymają jednorazowego wsparcia w wysokości 300 zł, nawet jeśli są w wieku uprawniającym do świadczenia – informuje Katarzyna Krupicka , regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Tylko w ubiegłym roku w całym kraju z programu skorzystało 4,66 mln dzieci, a kwota wypłaconych świadczeń sięgnęła 1,36 mld zł. W województwie podlaskim do rodzin trafiło 133 tys. świadczeń na kwotę 39 mln zł.

– Jeżeli ktoś jeszcze do tej pory nie złożył wniosku o 300 plus na wyprawkę szkolną, musi pamiętać o tym, że ma na to czas do 30 listopada. Złożenie wniosku po tym terminie będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada – mówi rzeczniczka.

Wniosek o 300 plus można złożyć wyłącznie elektronicznie przez aplikację mobilną mZUS, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną. Wypłata świadczenia przekazywana jest tylko na rachunek bankowy.

– My oczywiście zachęcamy do pobrania aplikacji mZUS za pomocą której rodzice nie tylko złożą wniosek o świadczenie wychowawcze 500 plus, 300 plus z programu „Dobry Start”, żłobkowe, czy kapitał opiekuńczy. Mogą również sprawdzić, co dzieje się z wnioskiem, podejrzeć dane o wypłatach, czy napisać wiadomość do ZUS-u i odczytać odpowiedź na nią. Mają również możliwość nawiązania telefonicznego kontaktu z infolinią ZUS, a także mogą umówić wizytę w placówce ZUS. Aplikacja daje również możliwość, aby działać w imieniu osoby, która nadała upoważnienie do PUE ZUS- wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego
fot.: freepik