Warto wiedziećWIADOMOŚCI

Przemycali narkotyki z Hiszpanii w transporcie owoców i warzyw

  • Członkowie grupy przestępczej przemycali środki odurzające i substancje psychotropowe z Hiszpanii przez Niderlandy i Niemcy do Polski.
  • Funkcjonariusze CBŚP, przy wsparciu Guardia Civil, Policia Nacional, Europolu i polskich kontrterrorystów, zatrzymali dwudziestu podejrzanych o międzynarodowy przemyt narkotyków.

Funkcjonariusze wspólnie z prokuratorami ustalili, że na terenie województwa lubuskiego od kilku lat działa zorganizowana grupa przestępcza. Grupa ta, zajmowała się przewozem środków odurzających i substancji psychotropowych. Narkotyki sprowadzane były na szeroką skalę z Hiszpanii, przez Niderlandy i Niemcy do Polski.

Członkowie grupy działali pod przykryciem legalnej firmy przewożącej owoce i warzywa. W naczepach samochodów ciężarowych typu chłodnia, do Polski przywożone były znaczne ilości różnego rodzaju narkotyków, w tym marihuana, haszysz czy kokaina. Jak ustalili funkcjonariusze członkowie gangu mieli powiązania ze środowiskiem pseudokibiców różnych klubów sportowych, których członkowie są nastawieni do siebie antagonistycznie. Dysponowali też nielegalnie nabytą bronią palną, służącą do ochrony ich interesów.

Pierwsze uderzenie w gang

Policjanci CBŚP już w kwietniu 2022 rok, przeprowadzili pierwsze uderzenie w gang. Wtedy to, w województwie wielkopolskim zatrzymali 7 mężczyzn biorących udział w przeładunku towaru. Okazało się, że wśród ziemniaków przywiezionych z Hiszpanii, przemycono także 158 paczek zawierających marihuanę. Podczas przeszukań domów, mieszkań i innych pomieszczeń użytkowanych przez zatrzymanych funkcjonariusze znaleźli i przejęli kolejne 51 paczek z marihuaną.

Łącznie policjanci wówczas zabezpieczyli 237 kg marihuany. Niemal w tym samych czasie, dzięki informacji przekazanej przez policjantów CBŚP, służby niemieckie w okolicy Dusseldorfu zatrzymały 2 osoby i przejęły ponad 6,6 kg marihuany. Narkotyk ukryty był również wśród transportu z ziemniakami.

W maju policjanci z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim Centralnego Biura Śledczego Policji przygotowali działania, w których uczestniczyło ponad 100 funkcjonariuszy. Lubuskich policjantów CBŚP wsparli koledzy z CBŚP ze Szczecina, Bydgoszczy, Wrocławia oraz kontrterroryści z Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji ze Szczecina, Gorzowa Wlkp. i Poznania.

Działania przeprowadzono w województwach: lubuskim, pomorskim i zachodniopomorskim. W trakcie tych działań, zatrzymano 14 podejrzanych. Zabezpieczono około 200 tys. zł w różnej walucie oraz biżuterię wartą blisko 450 tys. zł. W Zachodniopomorskim Wydziale do Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zatrzymani usłyszeli już zarzuty. Obejmują one działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz udział w wewnątrzwspólnotowym przewozie środków odurzających.

Z zebranego materiału dowodowego wynika, że członkowie gangu mogli uczestniczyć w przemycie ponad 3 ton marihuany. Jej czarnorynkowa wartość, to 150 mln zł.

Wspólne działania służb hiszpańskich i polskich

Na terenie Hiszpanii funkcjonariusze Guardia Civil i Policia Nacional, przy wsparciu policjantów CBŚP, zatrzymali 6 osób, które zostały tymczasowo aresztowane. Podczas akcji funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 530 tys. euro oraz 5 sfałszowanych dokumentów tożsamości. W stosunku do tych zatrzymanych wszczęto już procedurę ekstradycyjną.

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej, zatrzymanie podejrzanych i wyeliminowanie z rynku narkotyków, było możliwa dzięki międzynarodowej współpracy i wymianie informacji.

W tym ogromnym przedsięwzięciu współpracowali:

– policjanci CBŚP,
– prokuratorzy PK,
– hiszpańscy funkcjonariusze z Guardia Civil
– Policia Nacional,

Działania koordynowali i wsparcia udzielili pracownicy Europolu i Biura Międzynarodowej Współpracy KGP.

O skali tego przedsięwzięcia świadczyć też może fakt, że łącznie w śledztwie występuje już 42 podejrzanych.

U podejrzanych policjanci zabezpieczyli m.in.:

  • 260 kg marihuany,
  • 5 kg amfetaminy,
  • kokainę,
  • 3 jednostki broni palnej wraz z amunicją,
  • ok. 3 mln zł w gotówce w różnej walucie

Zabezpieczono też nieruchomości, a ich wartość wynosi około 1,9 mln złotych

Źródło informacji i fot.: CBŚP