WIADOMOŚCI

Podejrzani o wyłudzenie 77 mln zł ze środków unijnych

Policjanci CBŚP zatrzymali 9 osób, powiązanych z grupą przestępczą, podejrzaną o wyłudzenie 77 mln ze środków unijnych. W ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Płocku zatrzymanym, postawiono łącznie 39 zarzutów, m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa czy prania pieniędzy.

Policjanci z Zarządu w Radomiu Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Płocku, prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się wyłudzeniami środków pochodzących z dotacji unijnych. Jak wskazuje zebrany materiał dowodowy, członkowie tej grupy korzystając z nierzetelnych, poświadczających nieprawdę dokumentów, wyłudzali wielomilionowe dotacje na zakup maszyn i urządzeń.

Jak ustalili funkcjonariusze, przestępcy celowo zawyżali wartość dostarczanych sprzętów, uzyskując w ten sposób „nadwyżki” środków. Te „nadwyżki” były transferowane do kolejnych podmiotów, zarejestrowanych m.in. na terenach Belgii, Chin i Czech. Pieniądze, po legalizacji w formie różnego rodzaju pożyczek, kredytów inwestycyjnych, wracały do członków grupy przestępczej.

Podejrzani w ten sposób, pozorowali prowadzenie dotowanej działalności gospodarczej, a w rzeczywistości nie realizowano żadnych projektów, tylko wyłudzano dotacje. Funkcjonariusze ustalili, że członkowie grupy przestępczej, prowadzili swoją działalność w latach 2013-2019. W tym czasie mogli wyłudzić ponad 77 mln zł na szkodę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego, policjanci CBŚP zatrzymali 9 osób. U zatrzymanych zabezpieczyli m.in. telefony, laptopy, cyfrowe nośniki danych i inne dokumenty.

Dwóm z zatrzymanych przedstawiono zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a wszystkim podejrzanym przedstawiono łącznie 39 zarzutów. Zarzuty, dotyczą m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, prania pieniędzy czy posługiwania się nierzetelnymi dokumentami.

Wobec siedmiu zatrzymanych Sąd Rejonowy w Płocku zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Sprawa jest rozwojowa.

Źródło: CBŚP
fot.: RATIO