WIADOMOŚCI

Oszuści podszywają się pod ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie przestrzega przed oszustami. Tym razem podszywając się pod ZUS, wysyłają fałszywe wiadomości SMS. Nie należy klikać w podejrzane linki, ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia.

Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Dokładnie czytajmy otrzymane wiadomości i nie klikajmy w podejrzane linki ani nie pobierajmy załączników niewiadomego pochodzenia – mówi Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Zakład apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości zawierającej podejrzane treści, jeśli pisana jest np. „niezbyt poprawną polszczyzną” albo dotyczy świadczeń, o które nie wnioskowaliśmy.

Jeśli otrzymaliśmy SMS-a o treści :„Masz do odebrania nieodebrane świadczenie z ZUS, prosimy o jak najszybsze jego otrzymanie, musisz przejść do uzupełnienia: https://cutl.(…)”. To może być oszustwo.

ZUS nie wysyła do nikogo wiadomości z linkami, w które należy wejść, nie prosi też o podawanie danych wrażliwych niezabezpieczonymi kanałami komunikacji – przestrzega rzeczniczka.

Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści, W przypadku wątpliwości co do nadawcy kierowanej do nas korespondencji można skontaktować się z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl.

Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego
fot.: freepik