WIADOMOŚCI

Mikołaj, choinka, jarmark i inne, świąteczne atrakcje w Białymstoku

W Białymstoku rozpoczął się sezon przedświąteczny. W niedzielne popołudnie (4 grudnia) do naszego miasta przyjechał Mikołaj z Rovaniemi w Finlandii, na Rynku Kościuszki rozbłysła miejska choinka oraz pozostałe dekoracje. Dzień wcześniej (3 grudnia) na Rynku Kościuszki zagościł świąteczny jarmark, który potrwa do 23 grudnia. Niepowtarzalna atmosfera wydarzeń przyciągnęła setki białostoczan, zwłaszcza tych najmłodszych.

Zgodnie z tradycją naszego miasta, w pierwszą niedzielę grudnia (4 grudnia) białostoczanie powitali Mikołaja z Rovaniemi. Oczekiwanie na to spotkanie rozpoczęło się o godz. 14.30. Był to dzień pełen koncertów i wspólnego kolędowania. Wystąpił dziecięco-młodzieżowy Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej i zespół Winnica. Podczas spotkania z mieszkańcami Mikołaj z Laponii i prezydent miasta Tadeusz Truskolaski razem z dziećmi włączyli lampki na wielkiej choince. Niedzielne wydarzenie zakończyło czytanie bajki „Jak Zrzędus chciał zepsuć Święta”.

Dzień wcześniej (3 grudnia) na Rynku Kościuszki zagościł świąteczny jarmark, który ma inną formułę, niż w poprzednich latach. Zajął dużo większą powierzchnię rynku. Na teren targowiska prowadzą świetliste bramy, a nowe domki handlowe tworzą alejkę, nad którą zawisły świąteczne girlandy. W domkach każdy znajdzie coś dla siebie – produkty lokalne, ciasta, chleby, wędliny i miody, wina, piwa regionalne. Nie brakuje również rękodzieła – biżuterii, dodatków, ceramiki, ozdób, a także książek, zabawek, kosmetyków.

– Chcemy, aby w ten przedświąteczny czas nasze miasto tworzyło niezwykły nastrój. Zapraszam do spotkań podczas przygotowanych wydarzeń na Rynku Kościuszki, do spacerów wśród świateł i odwiedzania jarmarku, a najmłodszych – na karuzele –  powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Atrakcją jarmarku są dwie karuzele – wenecka, z której całkowity dochód wesprze działalność Fundacji Pomóż Im oraz wyjątkowa karuzela Santa Clause z reniferowymi gondolami. Oprócz świecących dekoracji teren wydarzenia wzbogacają tematyczne scenki do zdjęć, z których każdy może skorzystać, a także „kissing booth” zachęcająca do świątecznych całusów pod jemiołą.

Kolejną nowością jest scena, która będzie aktywna przez cały czas trwania jarmarku. Wśród licznych atrakcji zaplanowano np. czytanie bajki „Jak Zrzędus chciał ukraść Święta”, na które zapraszają Tania Książka i wydawnictwo Świetlik, koncert harfy laserowej „Wonderland Woman”, występy: Pracowni Teatralnej, BAM – Białostockiej Akademii Musicalowej, Studia Poezja, zespołu Winnica, pokaz tancerzy ognia, spektakl rzeźby lodowej, plenerowy pokaz filmu „Grinch: Świąt nie będzie!”.

Mieszkańcy mogą wziąć udział w Konkursie Piosenki Świątecznej i wystąpić na scenie na Rynku Kościuszki. Nagroda główna w tym konkursie to 1 tysiąc zł, a dla wszystkich finalistów przewidziano nagrody rzeczowe. Nie ma ograniczeń wiekowych. Aby się zgłosić, trzeba wysłać e-mail na adres konkurs@szamto.pl. W odpowiedzi zgłaszający otrzyma formularz zgłoszeniowy i regulamin. Eliminacje potrwają od 12 do 16 grudnia, a koncert finałowy odbędzie się 18 grudnia.

Jarmark Świąteczny będzie trwał do 23 grudnia i będzie czynny od poniedziałku do czwartku w godz. 11.00-18.00, w piątki i w soboty w godz. 11.00-20.00, a w niedziele od 10.00 do 17.00.

Organizacją tegorocznego jarmarku świątecznego zajmuje się Fundacja SZAMTO, która od lat promuje lokalną gastronomię i produkty regionalne organizując Podlaskie Śniadanie Mistrzów.

Tekst: UM Białystok
fot. Dawid Gromadzki / UM Białystok