NIERUCHOMOŚCI

Korzystne zmiany w prawie budowlanym

Na konferencji prasowej Minister Waldemar Buda zapowiedział zmiany w prawie budowalnym, a wśród nich, rozszerzenie możliwości budowy w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych, bez limitu powierzchni użytkowej.

Minister przekazał w ręce obywateli także pakiet projektów domów jednorodzinnych do 70 m kw. do pobrania za darmo, w celu budowy domu na własne potrzeby mieszkaniowe.

Od 3 stycznia 2022 r. osoby, które posiadają działki budowlane, mogą – w uproszczonej procedurze – wybudować na niej dom do 70 mkw. #DomBezFormalności może w uproszczonej procedurze wybudować każda pełnoletnia osoba, na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

W MRiT pracujemy nad likwidacją pozwoleń na budowę dla domów jednorodzinnych bez ograniczenia powierzchni. To rozwiązanie jest adresowane zarówno do osób indywidualnych jak również do małżeństw i rodzin z dziećmi, czyli do każdej osoby, która posiada własną działkę

minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda.

Waldemar Buda – wypunktował korzyści wynikające ze zmiany przepisów:

  • Konsekwentnie realizując politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, chcemy rozszerzyć możliwość budowania w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych na własny użytek, bez limitu powierzchni użytkowej. Z kolei obywatelom mającym mniejsze potrzeby lokalowe oddajemy pierwszą transzę projektów domów do 70 m kw. do pobrania za darmo.
  • Dom bez formalności ma ułatwić Polakom realizację marzeń o własnych czterech kątach. To szczególnie ważne dla młodych ludzi, młodych rodzin dla ich stabilizacji życiowej.
  • By wybudować taki dom, nie trzeba zatrudniać kierownika budowy ani prowadzić dziennika budowy. Jeżeli jednak inwestor nie posiada takich kompetencji, to nadal może skorzystać z usług takiej osoby.
  • W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, należy zwrócić się do odpowiedniego organu gminy lub miasta, który wyda dokument o warunkach zabudowy w ciągu 21 dni od momentu złożenia wniosku w tej sprawie.
  • Potrzeba „zakotwiczenia” i posiadania własnego miejsca zamieszkania to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Dlatego wprost wskazujmy, że projekt ma zaspokajać własne potrzeby mieszkaniowe. Nie deweloperów, dla nich przygotujemy inne rozwiązania – dodał szef resortu.

By zwiększyć dostępność projektu dla obywateli, jeszcze bardziej ułatwić im budowę domów do 70 m2, pomóc zaoszczędzić pieniądze i czas, MRiT zleciło Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego przeprowadzenie konkursu architektonicznego na projekty tego typu domów.

Przekazujemy w ręce obywateli 22 projekty jednorodzinnych domów do 70 m kw. Są to projekty stworzone przez fachowców, funkcjonalne, ekologiczne, oszczędne i estetyczne. I co najważniejsze – dostępne dla obywateli całkowicie za darmo

– wskazał wiceszef MRiT Piotr Uściński

Zgodnie z założeniami Konkursu, projekty, które od dziś można pobrać za darmo ze strony GUNB i wykorzystać na własne cele mieszkaniowe, zapewnią uniwersalność rozwiązań dostępnych dla Inwestora – dodała Dorota Cabańska Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Każdy obywatel, będzie miał na stronie możliwość wyszukania najkorzystniejszego dla siebie projektu po kryteriach, które w ramach funkcjonalności strony, będzie mógł wybrać – w zależności od własnych oczekiwań.

Więcej szczegółów na www.gunb.gov.pl/projekty-architektoniczno-budowlane

Źródło informacji: MRiT