KULTURA I ROZRYWKA

Prapremiera w BTL – „HOTEL RITZ. MUSICAL” wg Joanny Drozdy

Międzywojenny Białystok, a w nim HOTEL RITZ i wielkie wydarzenie, atrakcja na skalę wszechświatową – występ kobiety-muchy! Ścianołazka bez żadnych zabezpieczeń wykona wejście po  fasadzie hotelu, a na jej występ ściąga gwiazdozbiór towarzyski II Rzeczypospolitej: pułkownik Kawelin, współzałożyciel Jagiellonii i stały bywalec Ritza; książę Jusupow, bogatszy niż kiedyś car zabójca Rasputina; gwiazda światowego kina, białostoczanka Nora Ney oraz wiele innych znamienitych person.

Zapowiada się wieczór pełen piosenek, dowcipu i tańca, toczący się w atmosferze tajemnicy. Skrywa ją skrzynia. To niezwykły ładunek, który może zmienić bieg historii. Czy to relikwia, plany kolejnej wojny, zwykłe bogactwo, a może zaginione dzieło sztuki?

Tę noc wypełnią romanse, kłótnie, próby kradzieży i inne wydarzenia odsłaniające prawdziwe oblicza. Kto się kocha w Piłsudskim? Czy najlepsza burdelmama Białegostoku przejmie Ritza? Kto znalazł bimbrownię w Puszczy? Czy hotelowy boy zostanie reżyserem w Hollywood? Kto znajdzie księcia z bajki, a kto odcięte członki? Pośród tych legend i faktów ożyje HOTEL RITZ!

Zapraszamy na autorski musical o najbardziej niezwykłym hotelu, który niegdyś był perłą Białegostoku. Na podróż do czasów wolności, swobody, niepodległości i szaleństwa międzywojnia. Skąd wziął się Ritz akurat w Białymstoku? Które historie o hotelu są prawdą, a które legendą? Tej nocy próżno szukać w miejskim archiwum. Ta noc wydarzyła się w HOTELU RITZ.

TWÓRCY:
scenariusz, teksty piosenek i reżyseria: Joanna Drozda
muzyka i kierownictwo muzyczne: Michał Łaszewicz
scenografia i kostiumy: Mateusz Karolczuk
choreografia: Karolina Garbacik
opieka muzyczna, wokalna: Marcin Nagnajewicz
plakat: Krzysztof Bieliński

OBSADA:
Sylwia Janowicz-Dobrowolska, Grażyna Kozłowska / Łucja Grzeszczyk, Izabela Maria Wilczewska, Magdalena Ołdziejewska, Agnieszka Sobolewska / Weronika Bochat, Ewa Żebrowska, Paweł S. Szymański, Adam Zieleniecki, Artur Dwulit, Mateusz Smaczny, Błażej Piotrowski, Piotr Wiktorko

MUZYCY:
Jan Siwik, Mateusz Kurkowski, Jan Mlejnek, Gabriel Tomczuk, Cezary Just, Marcin Jadczak

PRAPREMIERA:

18 listopada (piątek) – godz. 19:00

POZOSTAŁE POKAZY:
→ 19 listopada, godz. 18:00 – WYPRZEDANE
→ 23 listopada, godz. 12:00 – WYPRZEDANE
→ 24 listopada, godz. 12:00 – WYPRZEDANE
→ 25 listopada, godz. 19:00 – WYPRZEDANE
→ 26 listopada, godz. 18:00 – WYPRZEDANE
→ 27 listopada, godz. 18:00 – WYPRZEDANE


CO WIĘCEJ W BTL?

SNOWBALL” w reż. Jacka Malinowskiego
Czeska premiera: 28 listopada 2022
Polska premiera: 8 grudnia 2022

Snowball”, czyli druga część polsko-czeskiej koprodukcji w ramach europejskiego projektu ConnectUp, zostanie zaprezentowany w Białostockim Teatrze Lalek zaraz po premierze w czeskim Divadlo Alfa, gdzie powstaje. Pierwszą część koprodukcji, czyli spektakl „Symulator” białostoccy widzowie oglądają na naszej scenie od 29 października.

SNOWBALL może oznaczać śnieżną kulę ale także informacyjną zbitkę treści, która staje się coraz większa i spada na nas nagle, jak lawina… Może być też grą w zimowej scenerii pełną atrakcji i dziwnych zdarzeń. Spektakl jest zabawą z tymi znaczeniami. Jego bohaterowie poruszają się w sferze gier, programów komputerowych, youtuberów, SF oraz celowo zmanipulowanych informacji i faktów.  A wszystko to w świecie nastolatków i ich problemów. Kim jest tajemniczy Player999? Co takiego pojawiło się w okolicy miasteczka? Komu przysporzy to sławy a komu majątku?

Spektakl adresowany do młodzieży (12+) i dorosłych, realizowany w ramach europejskiego projektu ConnectUp, a dofinansowany ze środków Unii Europejskiej z programu Kreatywna Europa.

Bilety do kupienia na stronie: https://www.btl.bialystok.pl/repertuar/

Tekst i grafika: Białostocki Teatr Lalek