KULTURA I ROZRYWKA

Prapremiera w BTL – „Symulator”

„Symulator“ to gra, która oferuje doświadczenie prawdziwego życia w wirtualnym świecie. Co takie doświadczenie może nam dać i co odebrać? Czy jest to zwykła gra i zabawa? Kiedy przestaje być już zabawą?

„Symulator“ powstał na podstawie wywiadów z uczniami szkół średnich w dwóch czeskich miastach: w Pilźnie i Plasach. Reżyser Tomsa Legierski oraz dramaturżka Petra Kosova przeprowadzili serię dyskusji z uczniami w wieku od dwunastu do szesnastu lat o tym, czego doświadczają, kiedy czują się zdradzeni, co odbierają jako niesprawiedliwość, co ich boli i co postrzegają jako przeszkody w komunikacji z dorosłymi. Spotkali się także z nauczycielami, psychologami szkolnymi i rodzicami. I wreszcie, wspólnie z polskimi aktorami, ożywili własne wspomnienia i doświadczenia oraz szukali sposobów na zrozumienie nastolatków – zarówno polskich, jak i czeskich. Dorastanie jest procesem skomplikowanym, zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców.

Spektakl adresowany do młodzieży (12+) i dorosłych jest pierwszą częścią polsko-czeskiej koprodukcji „Symulator. Snowball”. Równolegle w pilzneńskim Divadlo Alfa nad tytułem „Snowball” pracują artyści z BTL: Jack Malinowski (reżyseria), Michał Wyszkowski (scenografia) i Marcin Nagnajewicz (muzyka). Tym, co łączy oba przedstawienia, są rozmowy z młodymi ludźmi, na bazie których powstały scenariusze. Obie produkcje dotykają tematu komunikacji i trudnej materii relacji międzyludzkich we współczesnym świecie. Powstający w Pilźnie spektakl będzie można zobaczyć na deskach BTL, zaś białostocki – na scenie Divadlo Alfa – już w grudniu.

„Symulator. Snowball” realizowany jest w ramach międzynarodowego projektu ConnectUp, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej z programu „Kreatywna Europa”.

TWÓRCY:
reżyseria: Tomsa Legierski
dramaturgia: Petra Kosová
scenografia: Karel Czech
muzyka: Daniel Čámský
animacje: Martin Máj
konsultacje literackie: Marta Guśniowska

OBSADA:
Łucja Grzeszczyk, Agata Stasiulewicz, Krzysztof Bitdorf, Michał Jarmoszuk, Maciej Zalewski

PRAPREMIERA:

29 października (sobota) – godz. 16:00

 • POZOSTAŁE POKAZY:
  • 30 października (niedziela) – godz. 16:00
  • 3 listopada (czwartek) – godz. 9:00 i 11:00
  • 4 listopada (piątek) – godz. 09:00 i 11:00
  • 5 listopada (sobota) – godz. 16:00
  • 6 listopada (niedziela) – godz. 16:00
  • 8 listopada (wtorek) – godz. 09:00 i 11:00
  • 9 listopada (środa) – godz. 09:00 i 11:00
  • 10 listopada (czwartek) – godz. 09:00 i 11:00
  • 12 listopada (sobota) – godz. 16:00
  • 13 listopada (niedziela) – godz. 16:00
  • 15 listopada (wtorek) – godz. 09:00
CO WIĘCEJ W BTL?

HOTEL RITZ. MUSICAL” w reż. Joanny Drozdy
Prapremiera: 18.11.2022, godz. 19:00

Autorski musical o najbardziej niezwykłym hotelu, który niegdyś był perłą Białegostoku – podróż do czasów wolności, swobody, niepodległości i szaleństwa międzywojnia. Zapowiada się wieczór pełen piosenek, dowcipu i tańca, toczący się w atmosferze tajemnicy. Skąd wziął się Ritz akurat w Białymstoku? Które historie o hotelu są prawdą, a które legendą? Tego próżno szukać w miejskim archiwum! Libretto i teksty piosenek napisała Joanna Drozda, muzykę – Michał Łaszewicz. Choreografią zajęła się Karolina Garbacik, zaś za scenografię i kostiumy odpowiada Mateusz Karolczuk. Na żywo zagra Marcin Nagnajewicz, a na scenie wystąpią: Sylwia Janowicz-Dobrowolska, Grażyna Kozłowska, Izabela Maria Wilczewska, Magdalena Ołdziejewska, Agnieszka Sobolewska / Weronika Bochat, Ewa Żebrowska, Paweł S. Szymański, Adam Zieleniecki, Artur Dwulit, Mateusz Smaczny, Błażej Piotrowski, Piotr Wiktorko. Legendę Hotelu Ritz przywołamy już 18 listopada.

Aktualny repertuar: https://www.btl.bialystok.pl/repertuar/


Źródło informacji: BTL
opr. mm