ZDROWIE

Movemberzapuść wąsy i umów się na badania profilaktyczne!

Mężczyźni częściej niż kobiety, zaniedbują swoje zdrowie. Zgłaszają się do lekarza dopiero, kiedy wystąpią dolegliwości bólowe. ​ Wielu panów nie przeprowadza regularnych badań profilaktycznych. A warto pamiętać, że wczesne wykrycie nowotworu daje szansę pełnego wyleczenia.

Nowotwory męskiego układu moczowo-płciowego

Wśród nich wyróżniamy nowotwory prostaty, jąder, prącia, nerki i pęcherza moczowego. Najczęstszym nowotworem męskim jest rak prostaty. Stanowi 15,5% wszystkich zachorowań, a ten odsetek wciąż rośnie. Rak prostaty daje objawy nietypowe, które łatwo pomylić z łagodnym przerostem prostaty.

Warto podkreślić, że co najmniej 30% mężczyzn w trakcie swojego życia zachoruje na nowotwór męskich narządów moczowo-płciowych. Dlatego warto pamiętać, aby:

  • Po 40 roku życia regularnie badać prostatę (PSA oraz konsultacja urologiczna). Skierowanie do urologa wystawia lekarz POZ.
  • Po 60 roku życia raz w roku wykonać USG jamy brzusznej w celu oceny m.in. nerek i pęcherza moczowego.
  • W każdym wieku regularnie przeprowadzać samobadanie jąder.
  • W razie niepokojących objawów zgłosić się do poradni onkologicznej. Do onkologa nie wymagane jest skierowanie.

Obecnie większość nowotworów gruczołu krokowego wykrywana jest w stadium bezobjawowym – chorzy są diagnozowani w związku ze stwierdzeniem podwyższenia stężenia PSA lub trafiają do urologa z powodu objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

Infolinia onkologiczna

Na infolinii dowiesz się m. in. jak uzyskać skierowanie na leczenie onkologiczne, gdzie wykonać badania i z których programów profilaktycznych możesz skorzystać.

Wystarczy zadzwonić pod numer Telefonicznej Informacji Pacjenta – 800 190 590 –  i wybrać linię numer 3.

Bezpłatne badania diagnostyczne dla osób powyżej 40. r. ż.

W ramach programu Profilaktyka 40PLUS osoby, które ukończyły 40 rok życia lub więcej mogą skorzystać z pakietu bezpłatnych badań diagnostycznych.

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn obejmuje między innymi badanie PSA – pozwalające wykryć raka prostaty. Badania diagnostyczne wykonywane w ramach programu Profilaktyka 40PLUS pozwalają stwierdzić występowanie ryzyka poważnych chorób, mimo braku żadnych objawów.

Aby wziąć udział w programie wystarczy uzupełnić ankietę w dogodny sposób: na Internetowym Koncie Pacjenta, przez infolinię 22 735 39 53 lub w przychodni POZ uczestniczącej w programie. Po wypełnieniu ankiety e-skierowanie na badania wystawiane jest automatycznie. 

Akcja Movember – zapuść wąsy!

Movember to akcja oparta na zwiększaniu świadomości na temat zdrowia intymnego mężczyzn, tym samym zachęcenie do badań profilaktycznych i dbania o swoje zdrowie.

Warto pamiętać, że badania przesiewowe pozwalają wykryć raka na wczesnym etapie choroby. Wówczas leczenie jest szybkie i najczęściej w pełni skuteczne.

Źródło: Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ
fot.: pixabay.com