NA SYGNALE

Zatrzymano podejrzanych o organizowanie nielegalnej migracji [VIDEO]

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w Warszawie troje obywateli Białorusi podejrzanych o organizowanie nielegalnej migracji. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Dwóch mężczyzn (25 i 31 lat) oraz kobieta (25 lat) było odpowiedzialnych za organizowanie przekroczeń granicy wbrew przepisom z Białorusi do Polski i z Litwy do Polski oraz dalszy przewóz nielegalnych migrantów do krajów Europy Zachodniej. Zatrzymane osoby kontaktowały się z organizatorami nielegalnej migracji z bliskiego wschodu, którzy wskazywali im ilość osób oraz miejsce, w którym migranci oczekiwali na odbiór po nielegalnym przekroczeniu granicy. Białorusini zamieszczali ogłoszenia na rosyjskojęzycznych komunikatorach internetowych oferujących pracę i wyszukiwali na nich kierowców do przewozu osób z pogranicza Polski i Litwy. Jednocześnie osoby te koordynowały pracę kierowców przez wskazywanie im bezpiecznej drogi odjazdu od granicy państwa i monitorowanie trasy ich przejazdu przede wszystkim do Niemiec. Organizatorzy uzyskiwali znaczne zyski z procederu płacąc kierowcy za przewóz migrantów od 200 do 1000 Euro za osobę.  Grupa aktywnie działała od stycznia 2022 r. Kobieta i mężczyzna zostali zatrzymani tuż przed odlotem do Abu dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

W trakcie przeszukania warszawskich adresów zamieszkania oraz samochodów osobowych ujawniono środki finansowe pochodzące z przestępstwa w ilości kilkudziesięciu tysięcy Euro i kilku tysięcy USD.

Zatrzymanie poprzedzone było kilkumiesięcznym rozpracowaniem grupy w ramach którego, funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej aktywnie współdziałali ze służbami granicznymi Litwy. Działania między krajami koordynowane były przez Europol.

Główny organizator, 25 – letni mężczyzna decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące usłyszał dodatkowo zarzuty za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Czynności prowadzone są pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej systematycznie realizują czynności skutkujące zatrzymaniem i doprowadzeniem do prokuratury organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy naszego państwa. Działania prowadzone są na terenie całego kraju. Od początku roku zatrzymano już w sumie 329 pomocników i organizatorów w nielegalnym przekroczeniu granicy polsko – białoruskiej (209) i polsko – litewskiej (120). Obecnie prowadzonych jest kilkaset postepowań przygotowawczych dotyczących nielegalnej migracji. Osoby odpowiedzialne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności karnej.

Źródło informacji, foto i film: Podlaski Oddział Straży Granicznej