WIADOMOŚCI

Pielęgnacja lip na Lipowej

97 lip rosnących wzdłuż ulicy Lipowej w Białymstoku w najbliższych dniach będzie miało formowaną i prześwietlaną koronę. Prowadzone przez specjalistów cięcia pielęgnacyjne to pierwszy tego typu zabieg od momentu ich posadzenia. Wszystko po to, aby drzewa mogły się dalej zdrowo rozwijać.

97 lip drobnolistnych „Greenspire” zostało posadzonych podczas przebudowy ulicy Lipowej w dwóch etapach w 2011 i 2012 roku. Przy sadzeniu drzew zastosowano nowoczesny system antykompresyjny zapobiegający zagęszczaniu gruntu i zapewniający optymalne warunki do rozwoju systemu korzeniowego drzew. Zastosowano też moduły kierunkujące korzenie, zabezpieczając w ten sposób okoliczne budynki, nawierzchnie brukowe, a także infrastrukturę techniczną przed szkodliwym działaniem rozrastających się korzeni. Dzięki wybudowanemu systemowi automatycznego nawadniania, lipy w okresie wegetacyjnym są systematycznie podlewane.

Prace pielęgnacyjne wzdłuż ulicy Lipowej będą prowadzone sukcesywnie, w zależności od warunków atmosferycznych i potrwają ok. 3 tygodni.

Zgodnie z opisem Związku Szkółkarzy Polskich lipa drobnolistna „Greenspire” jest drzewem o średniej wielkości, o szybkim tempie wzrostu, regularnej, szerokoowalnej koronie z wyraźnym, prostym przewodnikiem. Drzewo osiąga 15-20 metrów wysokości i 10-12 metrów szerokości. Jej ciemnozielone, błyszczące liście jesienią przebarwiają się na żółto. Odmiana jest w pełni mrozoodporna, toleruje niekorzystne warunki miejskie, takie jak susza glebowa i zanieczyszczenie powietrza. Jak większość lip doskonale znosi cięcie, strzyżenie lub formowanie. To przede wszystkim doskonałe drzewo alejowe polecane do obsadzania ulic, placów i parków.

Tekst i fot.: UM Białystok