NIERUCHOMOŚCIPorady

Kiedy zainwestowany kapitał cały czas „widać”

W dzisiejszych czasach zdecydowanie bardziej się opłaca inwestować niż oszczędzać z racji galopującej inflacji, inwestowanie w nieruchomości to jedna z popularnych strategii pozwalających na bezpiecznie ulokowanie kapitału.

Inwestowanie na rynku nieruchomości może przyjmować bardzo różne formy. Jedni zajmują się House Flipping potocznie zwanym „flipowaniem” inni inwestują w mieszkania na wynajem, w nieruchomości komercyjne a jeszcze inni kupują grunty rolne. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co warto wiedzieć o inwestowaniu w nieruchomości i jak to robić aby było skuteczne.

House Flipping

Jedną z popularnych form inwestycji w nieruchomości jest tak zwany House Flipping. Najkrócej i najprościej mówiąc jest to inwestycja polegająca na zakupie nieruchomości w bardzo okazyjnej cenie, przeprowadzenie gruntownego remontu aby podnieść jej wartość a następnie sprzedaż z zyskiem. W ten sposób w ciągu roku można osiągnąć bardzo atrakcyjne stopy zwrotu. Jednak tu potrzebna jest nie tylko wiedza, ale i doświadczenie. Ważne jest aby ocenić w takiej nieruchomości potencjał, który się w nim kryje i umiejętnie przeprowadzić cały proces.

Myśląc o zakupie inwestycyjnym w nieruchomości przychodzi nam na myśl mieszkanie lub lokal usługowy. Jak wynika z analiz ekspertów, nawet o kilka procent większą rentowność mogą osiągnąć lokale handlowo-usługowe niż mieszkalne. Decydując się na lokale użytkowe, warto szukać takich o dość uniwersalnym przeznaczeniu a te o powierzchni 50-100 m2 najczęściej finalnie trafiają do najemców. W przypadku miejsca do zamieszkania największą popularnością cieszą nieruchomości od 35 m2 do 50 m2 i te właśnie wynajmuje największa grupa najemców.

Możliwa do osiągnięcia rentowność w segmencie lokali handlowo-usługowych to 6,5-8 proc., w zależności od lokalizacji i ceny zakupu. W przypadku mieszkań waha się ona między 5-6 proc. Jedną z głównych wad tej formy inwestycji jest przede wszystkim konieczność posiadania wysokiego kapitału na start (w przypadku gdy działamy sami) i tutaj możemy albo zdecydować się na niewielką kawalerkę, którą wynajmiemy jednej osobie, albo na wielopokojowe, ustawne i duże mieszkanie, pozwalające na zysk od kilku lokatorów. Wiadomo, że im mieszkanie mniejsze, tym tańsze, zysk z wynajmu również będzie mniejszy.

Lokalizacja – na co warto zwrócić uwagę

Lokalizacja ! Mieszkanie blisko uczelni wyższych, czy centrum miasta wpływa zdecydowanie na wysokość czynszu a także na fakt iż taka nieruchomość szybciej będzie wynajęte niż w innych bardziej oddalonych od centrum lokalizacjach. Tyczy się to również lokali usługowych, chodź w ostatnich czasach często się słyszy że ceny czynszu, brak korków, bezproblematyczny dojazd, miejsca parkingowe, cisza i spokój to atuty posiadania lokali poza centrum miasta. 

W Białymstoku największą atrakcyjnością cieszą się osiedla usytuowane w centrum bądź nieopodal takie jak: Piaski, Mickiewicza, Nowe Miasto, Sienkiewicza, Piasta, Bojary.

Zwróćmy uwagę również na standard wykończenia, klienci są coraz bardziej wymagający co za tym idzie są w stanie również zapłacić za komfort. Tyczy się to również lokali usługowych, najemca będzie zwracał uwagę na standard i potencjalny koszt jaki musi ponieść dopasowując lokal do własnych potrzeb.

Dlaczego warto korzystać z usług biur nieruchomości?

 Jeżeli jesteśmy już w posiadaniu takiego mieszkania, warto skorzystać z pomocy sprawdzonego biura nieruchomości które wypromuję taką ofertę oraz zweryfikuje potencjalnego Najemcę. Najemcy korzystający z biur nieruchomości są to osoby na ogół o dobrych intencjach oraz z odpowiednim zapleczem finansowym. Agent nieruchomości przeprowadzi cały proces najmu od początku do końca z uwzględnieniem preferencji oby stron. Uświadomi również o możliwościach takich jak najem okazjonalny, instytucjonalny oraz zarząd, którym biuro się zajmuje przez cały okres najmu. Warto zasięgnąć fachowej pomocy jaką ofertują biura nieruchomości, bo bezpieczeństwo i satysfakcja z posiadania bezproblemowych najemców to komfort na który powinnyśmy sobie pozwolić aby spać spokojnie.

Inwestycje w grunty

Gdy inni gonią za sezonowymi nowościami, warto spokojnie gromadzić ziemię (inwestycje w grunty) – czy to na lepsze, czy na gorsze czasy. Powszechnie dostępna ziemia wypada skromnie na tle modnych i głośnych inwestycji ale zdecydowanie ma swoich zwolenników. W odróżnieniu od innych produktów inwestycyjnych jest najbardziej odporna na wahania rynkowe, stanowi trwałe, namacalne dobro, które daje właścicielowi i jego rodzinie poczucie bezpieczeństwa.

Ziemie rolne w ciągu 12 lat zyskały na wartości aż 617%. Jak widać, ich wartość systematycznie i stabilnie rośnie, a tendencja ta, jak zapewniają specjaliści, nie ulegnie zmianie w przyszłości. 

Posiadanie na własność kawałka ziemi to synonim nieograniczonych możliwości – od inwestycyjnych, takich jak budowa domków rekreacyjnych pod wynajem, czy pensjonatu, po budowę domu całorocznego czy innego obiektu, który przeznaczymy pod prowadzenie własnego biznesu. Co więcej, ziemię można dzierżawić lub zostawić w spadku naszym dzieciom, jako środek, który pozwoli im na lepszy start w dorosłość, czy zabezpieczenie ich przyszłości finansowej

Nieruchomości zakupione inwestycyjnie, zyskują na wartości wraz z biegiem lat. Ceny w dłuższym okresie cały czas wzrastają, w związku z czym inwestowanie w nieruchomości wiąże się z niskim, a nawet znikomym ryzykiem spadku wartości i utracie zainwestowanego kapitału.

Justyna Deryng
Korona Nieruchomości

Legionowa 28 lok. 103A
15-281 Białystok

tel. 666-391-777
tel. (85) 733-37-82