NIERUCHOMOŚCIPorady

Sezonowość. Czy taki trend istnieje na podlaskim rynku nieruchomości?

Jako pośrednik z wieloletnim doświadczeniem obserwując rynek nieruchomości mogę wywnioskować, że w roku występują okresy, gdzie dynamika w zależności od rodzaju nieruchomości wyraźnie wzrasta.

Mieszkania to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj nieruchomości na który zapotrzebowanie występuje praktycznie przez cały rok. Niemniej jednak w okresie wiosenno-letnim możemy zaobserwować delikatny wzrost zainteresowania ich kupnem. Spowodowane jest to przypływem do miast studentów i uczniów szkół średnich, których rodzice wychodzą z założenia, że zamiast wynajmować lepiej zakupić własne „M”.

Popyt na mieszkania wzrasta również w okresach świątecznych, kiedy to w rodzinne strony przyjeżdża duża liczba naszych rodaków mieszkających i pracujących na co dzień za granicą. Poprzez zakup mieszkania, najczęściej z przeznaczeniem pod wynajem chcą zainwestować zarobione środki pieniężne.

W przypadku domów raczej nie ma mowy o jakiejkolwiek sezonowości, gdyż transakcje realizowane są praktycznie niezmiennie przez cały rok. Podyktowane jest to tym, że klienci poszukujący domu najczęściej w celu poprawy warunków mieszkaniowych znajdując ofertę spełniającą ich oczekiwania dokonują jej zakup bez względu na porę roku.

Pewną sezonowość możemy zaobserwować jedynie w przypadku domów, które wymagają remontu. Wówczas klienci chcą zrealizować transakcję w okresie wczesnej wiosny tak aby w cieplejszych miesiącach przeprowadzić prace remontowe.

Sytuacja wygląda podobnie, jeżeli chodzi o domy położone na wsi. Nadchodzące ciepłe dni oraz budząca się do życia natura wpływa na ożywiony ruch w poszukiwaniach wymarzonego siedliska. Ludzie zmęczeni długą zimą, pragnący wyciszenia i odpoczynku od zgiełku miasta chcą w pełni korzysta z dobrodziejstwa posiadania własnej działki natychmiast po zakupie.

Zważając na bardzo łagodne i krótkie zimy w ostatnich latach, zmienił się również trend zakupu ziemi. Kiedyś klienci poszukiwali działek głownie w sezonie wiosna – jesień. Dziś z reguły transakcje realizowane są przez cały rok. Oczywiście w wyżej wymienionym okresie popyt na nie zdecydowanie wzrasta, ale ten skok nie jest już tak wyraźnie zaznaczony jak kiedyś.

Warto zauważyć, że największą popularnością cieszą się działki z możliwością zabudowy jednorodzinnej. Klienci nabywając taką nieruchomość mają już zaplanowane działania związane z budową domu i właśnie to determinuje ich do dokonania zakupu w konkretnym czasie.

Wyróżniłbym dwa okresy, w których zapotrzebowanie na nieruchomości gruntowe widocznie się intensyfikuje:

  • Pierwszy to okres wiosenny. Działki wówczas prezentują się najkorzystniej, jest ciepło, zieleń budzi się do życia. Klienci nabywający działkę na wiosnę, za nim przystąpią do budowy domu praktycznie od momentu zakupu mogą w pełni z niej korzystać rekreacyjnie.
  • Druga pora roku, w której można zauważyć zwiększoną ilość transakcji to jesień. Klienci decydujący się na finalizację zakupu właśnie w tym czasie zwykle budowę domu odkładają na wiosnę roku następnego a okres jesienno-zimowy przeznaczają na zgromadzenie wymaganej dokumentacji (warunki zabudowy, pozwolenie na budowę).

Sezonowość najwyraźniej zarysowuje się w najmie nieruchomości. Chodzi tu głównie o miesiące letnie tj. od czerwca do sierpnia, kiedy to uczniowie szkół średnich i studenci ruszają na poszukiwania, chcąc zapewnić sobie warunki mieszkaniowe przed rozpoczęciem roku szkolnego i akademickiego.

Kolejnym bodźcem powodującym wzrost zainteresowania nieruchomościami do wynajęcia są firmy wiosną startujące z realizacją inwestycji, zobligowane do zapewnienia odpowiednich warunków mieszkaniowych pracownikom.

Zmiana pór roku i wszystkie sugestie odnośnie sezonowości bez wątpienia mają pewien wpływ na tendencje na rynku nieruchomości. Nie jest to jednak reguła, od której nie ma wyjątków.

Tak naprawdę każdy miesiąc może okazać się dobry na zakup bądź sprzedaż nieruchomości. Doskonałe oferty sprzedażowe trafiają się przecież w przeciągu pełnych dwunastu miesięcy. Ludzie mając potrzebę zmiany śledzą rynek nieruchomości przez cały rok niezależnie od pogody.

Adam Kartasiński
Korona Nieruchomości

Legionowa 28 lok. 103A
15-281 Białystok

tel. 786 199 777
tel. (85) 733-37-82