ZDROWIE

Hospicjum w Makówce otrzymało dofinansowanie NFZ

Hospicjum w Makówce, pierwsze, wiejskie hospicjum na Podlasiu – to inwestycja długo wyczekiwana. Szczególnie przez mieszkańców podlaskich wsi.

Od początku budowy w 2019 roku, Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza prowadziła nierówną walkę z czasem. Walczyliśmy, aby zdążyć z wykończeniem ośrodka stacjonarnego przed kontraktowaniem opieki paliatywnej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dziś już wiemy, że coś co wydawało się nierealne stało się rzeczywistością.

Wiejskie hospicjum w Makówce pomyślnie przeszło kontrolę Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki temu, uzyskaliśmy na dzień dzisiejszy kontrakt na 10 łóżek hospicyjnych.

Doktor Paweł Grabowski, prezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza i pomysłodawca projektu zapewnia, że już w lipcu 2022 roku Hospicjum przyjmie pierwszych pacjentów.

– To dopiero początek. Docelowo w budynku znajdzie miejsce 36 pacjentów, którzy będą potrzebowali całodobowej opieki wyspecjalizowanego, profesjonalnego personelu medycznego ośrodka – mówi Doktor Paweł Grabowski

Budowa pierwszego, wiejskiego hospicjum zaczęła się w 2019 roku. Całość inwestycji do obecnego stanu została sfinansowana z darowizn ludzi dobrego serca, zaprzyjaźnionych firmy oraz Fundacji Biedronki, która przekazała 7,6 miliona złotych na cele budowlane hospicjum.

Potrzeba jeszcze około 1,5 miliona złotych

Do ukończenia hospicjum brakuje jeszcze około 1,5 miliona złotych. Pieniądze potrzebne są na wykończenie drugiego skrzydła, w którym znajdą się sale chorych, sale terapeutyczne, pomieszczenia socjalne, wypożyczalnia wraz z niezbędnym sprzętem medycznym, kaplica oraz część administracyjno-biurowa wraz salami konferencyjnymi na piętrze budynku.

Po wykończeniu całości budynku w razie konieczności istnieje możliwość dostawienia łóżek do sal, co pozwoli nam przyjąć aż 54 pacjentów – mówi Doktor Paweł Grabowski

Hospicjum w Makówce - to nadzieja na miejsce pełne miłości

Możemy pomóc urzeczywistnić, tę nadzieję. Więcej informacji na www.hospicjumeliasz.pl.

Źródło informacji i fot.: Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza
opr. mm