Turystyka

Walka o Puchar Rowerowej Stolicy Polski

Ruszyła rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Białystok dołączył do niej po raz czwarty. Organizatorem tej zabawy, propagującej jazdę rowerem i aktywny wypoczynek, jest Bydgoszcz. Swój udział zgłosiło ponad 50 miast – między innymi Poznań, Sopot, Płock, Toruń i Suwałki. Kilometry można kręcić od 1 do 30 czerwca.

Rywalizacja to nie tylko tytuł i puchar dla najlepszego miasta. To również nowe stacje naprawy rowerów – dla najlepszych trzech miast – oraz wyróżnienia indywidualne. Najlepsi rowerzyści kręcący kilometry dla Białegostoku otrzymają vouchery do sieci sklepów sportowych.

Bezpłatna apilkacja „Aktywne Miasta”

Udział w tej zabawie jest bardzo prosty. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację „Aktywne Miasta” i wybrać Białystok jako miasto, dla którego będą zbierane kilometry. Aplikacja działa na terenie całego świata. W rywalizacji będzie liczył się każdy kilometr przejechany na rowerze w czerwcu 2022 r. Udział w zabawie jest dla uczestników całkowicie bezpłatny.

– Zachęcamy białostoczan do udziału w rowerowej rywalizacji miast. To szansa na wspólne promowanie aktywnego wypoczynku i turystyki rowerowej, jako alternatywnego środka transportu

zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

W trakcie rywalizacji białostoczanie będą mieli szanse otrzymać rowerowe gadżety. Informacje o konkursach i wydarzeniach będą dostępne na stronach Miasta oraz na antenie Radia Jard.

Akcja „Dbam o rower”

Już 9 czerwca w godzinach 12.00-16.00 zaplanowano wydarzenie pod hasłem „Dbam o rower”. W tym dniu, na parkingu przed budynkiem Centrum Aktywności Społecznej zostanie rozstawiony namiot z bezpłatnym punktem przeglądu jednośladów (podstawowy przegląd rowerów, regulacja hamulców i przerzutek, smarowanie łańcucha, regulacja kierownicy, pompowanie kół).

W wydarzeniu udział wezmą funkcjonariusze Policji oraz Straży Miejskiej, którzy przeprowadzą akcje profilaktyczno-edukacyjne w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym (nie będą znakowane rowery).

Ubiegłoroczni zwycięzcy

W ubiegłym roku, w tej rowerowej rywalizacji Białystok zajął 4. miejsce w kategorii miast powyżej 200 tys. mieszkańców, a w ogólnej klasyfikacji znalazł się na 43. miejscu. Uczestnicy przejechali dla Białegostoku ponad 80 tys. kilometrów. Najlepsza wśród kobiet była Małgorzata Szmit, która przejechała 2379,44 km, a w kategorii mężczyzn Jarosław Siemieniuk z wynikiem 4862,5 km. W całym kraju, w akcji wzięło udział 45 tys. uczestników. Aplikację, która zliczała przejechane kilometry, włączano ponad 2,5 mln razy.

Więcej informacji o ogólnopolskiej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski znajduje się na stronie organizatora. Pomysł tego przedsięwzięcia został zaczerpnięty z Europejskiej Rywalizacji Rowerowej (ECC), która była organizowana przez włoskie miasto Bolonia.

tekst i fot. UM Białystok