WIADOMOŚCI

Znicze zapłonęły w dowód pamięci

24 lutego 2022 roku o godzinie 3.55 wojska Federacji Rosyjskiej uderzyły na niepodległą Ukrainę. Mija już rok od rozpoczęcia tej bezwzględnej wojny, w której rosyjska armia w celu złamania obrońców stosuje terror, bombardując cele cywilne i dokonując masowych zbrodni.

Dokładnie w rocznicę napaści, dziś  24 lutego o godzinie 3.55 na białostockim Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przed Teatrem Dramatycznym, zapłonęło 900 zniczy w kolorach niebiesko-żółtej flagi Ukrainy. W ten sposób pragniemy upamiętnić wszystkie ofiary tego okrutnego konfliktu i wyrazić naszą solidarność z walczącymi w obronie swej suwerenności Ukraińcami. 

W uroczystości udział wzięli zastępcy prezydenta Białegostok Rafał Rudnicki i Przemysław Tuchliński oraz Ukrainki, przedstawicielki trzech pokoleń. Maryna Melnychenko (matka) Olena Badiuk (córka) i Liubov Badiuk (wnuczka), które przyjechały do Białegostoku w marcu 2022 r. Pochodzą z Buczy (m. pod Kijowem).

Dziś o godz. 18.00 pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się wiec poparcia dla walczącej Ukrainy. Uczestnicy otrzymają kolejne 100 zniczy w kolorach niebieskim i żółtym, z którymi przejdziemy na plac przed Teatrem.  

Tekst i fot.: UM Białystok