KULTURA I ROZRYWKA

EtnoNurty – zaproszenie na sobotni koncert i warsztaty

Podlaski Instytut Kultury zaprasza na EtnoNurty  – warsztaty dla dzieci i młodzieży pt. „Żywa Woda. Baśnie na lirę i głos” oraz koncert w ramach projektu „Nowe szaty Świtezianki. Ballady i romanse 2022”. Wszystko w najbliższą sobotę 7 maja, w Spodkach PIK.

Warsztaty dla dzieci i młodzieży

Warsztaty  to  podróż do krainy tradycyjnych baśni z Polski, Ukrainy i Litwy opowiadanych i wyśpiewywanych z towarzystwem akordeonu i liry korbowej. W programie baśnie o „Turligroszku”, „Królowej węży” i „Żywej wodzie” ilustrowane pieśniami i muzyką. Uczestnicy będą brali aktywny udział w opowieściach, rozwiązując zagadki i śpiewając. Opowieści będą wzbogacone elementami warsztatów narracyjno-muzycznych. Będzie można wysłuchać opowieści o lirze korbowej, poznać tajemnicę jej budowy i zagrać na niej razem z Jackiem Hałasem.

Spotkanie odbędzie się:

  • w Spodkach Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku przy ul. św. Rocha 14,
  • w godz. 13:00-15:30

Warsztaty przeznaczone są dla rodzin z dziećmi (od 5 roku życia).
Koszt udziału w zajęciach to 30 zł za dziecko (opiekun nie płaci)

Wieczorny koncert w Spodkach

Z kolei wieczorny koncert, o godzinie 18.00, również w Spodkach,  to współczesne wariacje wokół „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza. „Świtezianka” otwiera przejście do świata romantycznej ludowej wyobraźni. To poetycka wyprawa do krainy zjaw i rusałek, tych z pradawnych puszcz i jezior, i tych, które w nowych postaciach powracają do współczesnego miasta… Wstęp na koncert jest wolny.

Wystąpią:
  • Jacek Hałas – śpiew, lira korbowa, akordeon, piszczałki, instrumenty perkusyjne;
  • Olena Yeremienko – śpiew, nyckelharpa;
  • Jarek Kaczmarek – głos, gitara;
  • Mateusz Szemraj – cymbały, ud.

Wstęp wolny.

Koncert upamiętnia dwusetną rocznicę wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza i jest wspierany przez  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Oba wydarzenia zostały przygotowane w ramach cyklu EtnoNurty, który prezentuje zespoły czerpiące z melodii tradycyjnych i folkowych, ale często łączące je z brzmieniami współczesnymi, jazzowymi czy klasycznymi.

Tekst i fot. PIK