1 stycznia 2025 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przyjmowanie wniosków o tzw. rentę wdowią. To połączenie renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. emeryturą lub rentą z tytułu niezdolności do pracy. Dotychczas złożono niemal 52 tys. wniosków o połączenie świadczeń w zbiegu, z czego 774 w województwie podlaskim. Warto przypomnieć, że wnioski o tzw. rentę wdowią (formularz ERWD) można składać do 31 lipca bieżącego roku, aby uzyskać prawo do świadczenia od początku, czyli od lipca.
– Od 1 stycznia 2025 roku osoby uprawnione mogą składać wnioski o tzw. rentę wdowią. Aby uzyskać prawo do świadczenia od początku, czyli od lipca, formularz należy złożyć w okresie od 1 stycznia do 31 lipca 2025 roku. Wówczas prawo do zbiegu świadczeń zostanie ustalone od 1 lipca 2025 roku. Jeśli wniosek wpłynie po 31 lipca, prawo do „renty wdowiej” zostanie przyznane od miesiąca, w którym wnioskodawca złoży dokument – informuje Katarzyna Krupicka regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.
Zainteresowanie świadczeniem jest duże. Do ZUS-u wpłynęło 51,9 tys. wniosków o tzw. rentę wdowią. Najwięcej z nich, bo aż 38,3 tys. złożono w placówkach ZUS-u oraz przez PUE ZUS/eZUS – 5,3 tys. W województwie podlaskim do Zakładu wpłynęły 774 takie wnioski.
Renta wdowia to świadczenie przysługujące wdowom i wdowcom, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Obecnie osoby te mogą pobierać tylko jedno z tych świadczeń wyższe lub wybrane. Nowe przepisy pozwalają łączyć wypłatę obu świadczeń i wybrać, czy chcą otrzymywać pełną rentę rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia, czy też odwrotnie. Co ważne od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie zostanie zwiększone do 25 proc.
Osoby uprawnione do zasiłku, świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz renty szkoleniowej również mają możliwość skorzystania z połączenia tych świadczeń z rentą rodzinną.
– Ważne jest, aby osoba składająca wniosek o „rentę wdowią” miała ustalone prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno musi być rentą rodzinną po zmarłym małżonku. Jeśli okaże się, że wnioskodawca ma przyznane i wyliczone tylko jedno świadczenie, ZUS odmówi przyznania zbiegu z powodu braku prawa do drugiego świadczenia – wyjaśnia rzeczniczka.
Dla kogo świadczenie w zbiegu?
Samo bycie wdową lub wdowcem nie wystarcza, aby uzyskać prawo do „renty wdowiej”. Zbieg świadczenia z rentą rodzinną będzie przyznawany na wniosek, po spełnieniu określonych warunków. Jednym z nich jest ukończenie powszechnego wieku emerytalnego, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Kolejnym warunkiem jest pozostawanie we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka oraz uzyskanie prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (dla kobiet) i 60 lat (dla mężczyzn). Oznacza to, że wdowa, która nabyła prawa do renty rodzinnej w wieku 40 lub 50 lat, nie będzie miała prawa do 15 proc. dodatkowego świadczenia. Z tego zwiększenia nie skorzystają także osoby, które aktualnie pozostają w związku małżeńskim, ani te które owdowiały przed ukończeniem 55. roku życia w przypadku kobiet oraz 60. roku życia w przypadku mężczyzn.
Wdowie lub wdowcowi przysługuje prawo do łączenia świadczeń z rentą rodzinną wyłącznie po ostatnim małżonku. Prawo do wypłaty ”renty wdowiej” wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego małżeństwa przez osobę uprawnioną do zbiegu świadczeń.
W ustaleniu prawa do ”renty wdowiej” pomocna jest ankieta
Aby sprawdzić, czy przysługuje wypłata świadczeń w zbiegu, można skorzystać ze specjalnej ankiety dostępnej na stronie internetowej Zakładu. Jeśli osoba wypełniająca ankietę odpowie „nie” na pierwsze pytanie, kolejne pytania nie będą udostępnione. Aby uzyskać „rentę wdowią”, należy mieć prawo do co najmniej dwóch świadczeń, z których jedno musi być rentą rodzinną. Ankieta składa się z siedmiu pytań, w tym dwóch dotyczących jednego warunku – wieku emerytalnego, który różni się w zależności od płci. Odpowiedź na ostatnie pytanie decyduje o tym, czy ZUS będzie mógł wypłacić świadczenie wraz z rentą rodzinną. Link do ankiety: tutaj.
Maksymalna wysokość świadczeń
Suma świadczeń ustalonych w zbiegu nie może przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury, tj. obecnie 3 x 1780,96 zł, czyli łącznie 5342,88 zł brutto. Do tego limitu wliczane są również świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki, które są przyznawane i wypłacane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. W przypadku, gdy suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia. Osoby zainteresowane „rentą wdowią” mogą obliczyć wysokość świadczeń w zbiegu, korzystając z kalkulatora dostępnego na stronie internetowej zus.pl.
Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego
fot.: freepik.com