KULTURA I ROZRYWKA

Święto Ulicy Jana Kilińskiego

W niedzielę 26 maja Dom Kultury „Śródmieście” zaprasza na Święto Ulicy Jana Kilińskiego. Instytucje i restauracje znajdujące się na tej ulicy przygotowały wiele atrakcji!

Święto Ulicy Jana Kilińskiego corocznie organizowane jest przez Dom Kultury „Śródmieście” w Białymstoku i objęte jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego. W tym dniu cała ulica Jana Kilińskiego tętni życiem – znajdujące się na niej instytucje i restauracje przygotują specjalne oferty dla uczestników!

W rytmie tanga i fokstrota: muzyka na żywo i moda z dawnych lat

Klimat międzywojnia będzie można poczuć dzięki wielu atrakcjom, a muzyka będzie towarzyszyć przez cały czas. Z balkonu jednej ze starych kamienic mieszczącej się na ulicy Kilińskiego, rozbrzmią przedwojenne tanga zagrane na żywo przez skrzypaczkę. Na scenie wystąpi Stylowa Orkiestra Taneczna ze specjalnym repertuarem z lat 20. i 30., a także początkujący artyści z Domu Kultury „Śródmieście”, m.in. Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis” pod kierunkiem Heleny Szuhalskiej, który zaprezentuje etiudę taneczną „Panna Andzia”. Nie zabraknie też śmiechu! Seniorzy z Kabaretu „Lumbago” pod kierunkiem Adama Zielenieckiego rozbawią publiczność piosenkami w przedstawieniu „Z uśmiechem po Podlasiu”. Zachwycające kreacje z lat 20. i 30. zaprezentują uczniowie ZSTiO z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Białymstoku podczas pokazu mody w scenerii ulicy Kilińskiego, którą stworzą m.in. zabytkowe samochody. Organizator zachęca wszystkich uczestników do wystylizowania swoich ubiorów nawiązując do okresu międzywojennego, ponieważ odbędzie się konkurs na stylizację modową z lat 20. 30. XX wieku. Najlepsze stylizacje zostaną nagrodzone!

Fotografie na wystawach, ale nie tylko! Na uczestników czekają pamiątkowe zdjęcia!

Udział w wydarzeniu będzie można uwiecznić na pamiątkowej fotografii. Zdjęcia będą drukowane na miejscu z retro fotobudki.

„Retrowizja” to wystawa w Domu Kultury „Śródmieście”, która składa się m.in. ze zdjęć stylizowanych na okres międzywojenny. Wystawę „Śledź w porcelanie” oraz wystawę migawkową „Z Kilińskiego” będzie można oglądać w Muzeum Wojska. Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB zaprasza na zwiedzanie wystaw poświęconych historii lecznictwa oraz wystawę multimedialną o historii Pałacu Branickich w Białymstoku w XVII-wiecznych piwnicach pałacowych.

Atrakcje dla całej rodziny

W tym dniu odbędzie się również zwiedzanie Pałacyku Gościnnego z przewodnikiem oraz mechanizmu zabytkowego zegara w Bramie Wielkiej Gryf. W Muzeum Wojska oprócz wystaw czekają gry i zabawy z okresu międzywojennego (m.in. rzut podkową, klasy, toczenie fajerek), a także warsztaty plastyczne dla dzieci „Laurka na Dzień Mamy”. W Niezależnej Galerii Sztuki Marchand będzie można dać się ponieść plastycznej ekspresji. Czekać tam będzie nie tylko wystawa, ale i „Spotkanie z artystami przy kawie” oraz „Swobodne malowanie” pod okiem profesjonalistów.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Źródło informacji i fot.: DK Śródmieście