EDUKACJA

Nowe technologie dla uczniów

Od nowego roku szkolnego Miasto Białystok uruchomi innowacyjne warsztaty z programowania i nowych technologii „TechCraft”, skierowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w wieku 13-17 lat. Będzie je organizował Białostocki Park Naukowo-Technologiczny we współpracy ze szkołami.

Pilotażowy cykl szkoleniowo-warsztatowy „TechCraft” pozwoli młodym mieszkańcom naszego miasta rozwinąć swoje umiejętności związane z nowoczesnymi technologiami. Poprzez praktyczne doświadczenia w tworzeniu grafik wspomaganych przez sztuczną inteligencję, podstaw programowania i tworzenia aplikacji mobilnych bez kodowania, uczestnicy będą mieli możliwość wzmocnienia kreatywności, logicznego myślenia i umiejętności technologicznych, które są kluczowe w dzisiejszym cyfrowym świecie.

Cykl „TechCraft” rozpocznie się od wydarzenia inaugurującego w formie prelekcji na temat „Sztuczna inteligencja w programowaniu: Nowe możliwości dla przyszłych specjalistów” (poruszone zostaną następujące zagadnienia: sztuczna inteligencja w codziennej pracy, nowe zawody w erze AI, kreatywne zastosowanie AI). Później zaplanowano trzy moduły warsztatowe:

  1. Moduł 1: Tworzenie grafik przy wsparciu AI,
  2. Moduł 2: Tworzenie aplikacji mobilnych z wykorzystaniem narzędzi no-code,
  3. Moduł 3: CodeCraft – programowanie.

Zapisy będą prowadzone oddzielnie na każdy z modułów. Łącznie z warsztatów będzie mogło skorzystać początkowo – w ramach dwóch edycji – minimum 300 osób. Odpłatność za warsztaty będzie symboliczna i będzie wynosiła 10 zł.

– Chcemy, by młodzi białostoczanie w ten sposób zdobyli nowe umiejętności technologiczne, które są coraz bardziej pożądane na rynku pracy. Warsztaty posłużą też rozwinięciu kreatywności, umiejętności rozwiązywania problemów, krytycznego myślenia – mówi prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. – Pokazujemy też, czym zajmuje się Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.

Poprzez udział w programie „TechCraft: Odkrywaj, Twórz, Innowuj” uczestnicy będą mogli eksplorować świat technologii w dynamiczny i przystępny sposób, zdobywając cenne umiejętności oraz inspirując się możliwościami, jakie oferuje dzisiejszy świat.

Źródło: UM Białystok
fot.: Adam Ludwiczak