Warto wiedziećWIADOMOŚCI

Oszustwo „na zdalny pulpit”, senior stracił 170 tysięcy

Działając metodą ,,na zdalny pulpit”, oszuści wyłudzili od mieszkańca powiatu suwalskiego 170 tysięcy złotych. Mężczyzna, kiedy się zorientował, że został oszukany, o wszystkim powiadomił policję.

Mimo nieustannych ostrzeżeń, chyba nie ma takiego dnia, żeby ktoś nie dał się nabrać, na ciągle modyfikowane przez oszustów sposoby wyłudzeń. Jedną z takich metod jest metoda ,,na zdalny pulpit”. Właśnie przy użyciu tej metody, o czym poinformował policjantów, mieszkaniec powiatu suwalskiego stracił 170 tysięcy złotych.

Senior powiedział, że na jego telefon komórkowy zadzwoniła kobieta podająca się za doradcę finansowego.

Rozmówczyni twierdziła, że doradzi jak zarobić pieniądze, inwestując miedzy innymi w kryptowaluty. Dla ułatwienia komunikacji, poleciła mężczyźnie zainstalowanie aplikacji, która umożliwi zdalne sterowanie jego laptopem. „Uczynna” kobieta, poinstruowała go, jak ma to zrobić.

Kiedy aplikacja została już zainstalowana, zgodnie ze wskazówkami zalogował się na swoje konto. A oszustom, tylko o to chodziło, w ten sposób uzyskali dostęp do zgromadzonych na koncie oszczędności.

Dodatkowo rzekomy doradca finansowy przekonał mężczyznę do wzięcia szybkiej pożyczki, w celu inwestowania.

Za kilka dni zadzwonił telefon, tym razem męski głos poprosił seniora, aby sprawdził czy wpłynęła już wnioskowana pożyczka. Po zalogowaniu się na konto, senior zdziwił się wysokością przelewu. Fałszywy doradca zapewniał go, że dzięki tak dużej inwestycji, jego zysk będzie duży i szybki.

,,Doradcy” kilkakrotnie dzwonili jeszcze do mężczyzny i wykonywali różne operacje na jego koncie. Podczas wykonywania przelewu międzynarodowego, bank zablokował operację. Senior zadzwonił wtedy do swojego banku, aby to wyjaśnić. W trakcie rozmowy z pracownikiem przyznał, że ma zainstalowaną aplikację do zdalnej obsługi laptopa. Wówczas dowiedział się, że padł ofiarą oszustwa i o wszystkim powiadomił policjantów. W sumie mężczyzna stracił 170 tysięcy złotych.

Policja ostrzega: Pamiętaj!

  • Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;
  • Nie instaluj dodatkowego oprogramowania na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej;
  • Nie wpisuj nieznanego numeru konta do swojej bankowości elektronicznej, na które mają być przelewane zyski z inwestycji;
  • Jeśli otrzymasz przelew od nieznanego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej, nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie;

Źródło: KMP Suwałki