MOTORYZACJAWIADOMOŚCI

Bohaterów Monte Cassino i Łomżyńska otwarte

Nowo rozbudowane ulice – Bohaterów Monte Cassino oraz Łomżyńska – zostały dziś (15 listopada) udostępnione do ruchu. Inwestycja jest jednym z etapów projektu „Intermodalny węzeł komunikacyjny w Białymstoku (centrum przesiadkowe wraz z korytarzami publicznego transportu zbiorowego)”.

– Głównym celem całego projektu jest zwiększenie wykorzystania transportu miejskiego w Białymstoku i na terenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, czyli powiązanie wykorzystania autobusowej komunikacji miejskiej i rowerowej z istniejącą komunikacją regionalną – autobusową i kolejową – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Przebudowa ulic Bohaterów Monte Cassino i Łomżyńskiej znacznie się do tego przyczyni.

W ramach rozbudowy ulicy Bohaterów Monte Cassino oraz ulicy Łomżyńskiej na odcinku około 1 km wykonano przebudowę układu drogowego na dwujezdniowy z buspasami dla komunikacji zbiorowej i pojazdów TAXI. Przebudowano skrzyżowania z ulicami Św. Rocha, kard. St. Wyszyńskiego, Stołeczną oraz M. Kopernika. W rejonie centrum przesiadkowego powstało skrzyżowanie z wyspą centralną z sygnalizacją świetlną, na ul. Łomżyńskiej została wybudowana dodatkowa sygnalizacja świetlna zapewniająca bezpieczne dojście do szkoły. Po obu stronach ulic powstały drogi dla rowerów lub ciągi pieszo-rowerowe.

Na skrzyżowaniu Kopernika-Łomżyńska powstał dodatkowy pas do skrętu w lewo z ul. M. Kopernika dla pojazdów komunikacji zbiorowej, a na skrzyżowaniu z ul. Św. Rocha wykonano dodatkowy pas ruchu z bezkolizyjnym skrętem w lewo. Od strony ul. M. Kopernika dojazd do dworca PKS odbywa się poprzez nawrotkę, bez konieczności objeżdżania całej wyspy centralnej. Przy przejściach dla pieszych oraz na peronach komunikacji miejskiej zastosowano płytki prowadzące i ostrzegawcze dla osób niewidomych i niedowidzących.

Wybudowano również infrastrukturę techniczną, tj. oświetlenie uliczne LED, kanalizację deszczową wraz z otwartym zbiornikiem retencyjnym, sieć teletechniczną, sieć energetyczną, monitoring wizyjny, a także dokonano przebudowy sieci wodociągowej oraz kanalizacji sanitarnej.

Na szczególną uwagę zasługuje wykonana w ramach inwestycji zieleń. Posadzono tam krzewy – ponad 14,6 tys. krzewów liściastych i iglastych, oraz 224 drzewa.

Zadbano o staranny dobór gatunków odpornych na niesprzyjające warunki miejskie: długo kwitnące krzewy o efektownych kolorach, drzewa to klon polny i lipa srebrzysta. Nieprzypadkowa jest także kolorystyka kwiatów, które będą tam kwitły. Róże okrywowe posiadają kwiatostany w odcieniach żółci i czerwieni, przez co nawiązują do kolorów miasta. Ponadto różana kompozycja znajdująca się w punkcie centralnym skrzyżowania Bohaterów Monte Cassino z kard. St. Wyszyńskiego przedstawia z lotu ptaka kwiat, którego płatki są na przemian obsadzone różami.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że od soboty, 18 listopada, zmianie ulegną trasy i rozkłady jazdy linii 19, 20, 23, 27 i 29. Szczegóły będą dostępne na stronie Białostockiej Komunikacji Miejskiej.

Wykonawcą inwestycji było konsorcjum firm – BK-TRAS Roboty Drogowe Borsukiewicz oraz Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Meliorex. Przebudowa ulic rozpoczęła się w kwietniu ubiegłego roku. Kosztowała ponad 70 mln zł.

Inwestycja powstała w ramach projektu Intermodalny węzeł komunikacyjny w Białymstoku (centrum przesiadkowe wraz z korytarzami publicznego transportu zbiorowego)”. W ramach tego projektu wcześniej została zakończona budowa Centrum Przesiadkowego, a ostatni etap, czyli zakończenie prac związanych z budową przejścia podziemnego, planowany jest na II kwartał 2024 r. Koszt realizacji całego zadania wynosi ponad 212 mln zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej – 154 mln 658 tys. zł.

Źródło: UM Białystok
fot.: Marcin Jakowiak