Warto wiedziećWIADOMOŚCI

Rufa i starszy posterunkowy – zgrany duet

Do łomżyńskiej komendy dołączył kolejny owczarek niemiecki. Wabi się Rufa. Jego opiekunem jest starszy posterunkowy Łukasz Kowalczyk z łomżyńskiej patrolówki. Policjant i jego podopieczny właśnie wrócili ze szkolenia w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

Psy służbowe pełnią w Policji bardzo ważną rolę. Patrolują ulice, biorą udział w interwencjach i zabezpieczaniu imprez masowych, zatrzymują groźnych przestępców, szukają osób zaginionych. Mają umiejętności, których brakuje ludziom, a które potrzebne są w pracy policyjnej. Wyszukują zapachy ładunków wybuchowych, narkotyków i broni, potrafią też wyszukać zapach zwłok ludzkich na lądzie i w wodzie.

Psy służbowe muszą być w gotowości każdego dnia, często pracując w ekstremalnych warunkach. Obecnie po kursie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach do łomżyńskiej jednostki wrócił policyjny przewodnik starszy posterunkowy Łukasz Kowalczyk wraz ze swoim czworonożnym partnerem. Przez ponad cztery miesiące Rufa ćwiczyła między innymi posłuszeństwo, pokonywanie przeszkód, obronę przewodnika, zatrzymywanie niebezpiecznego przestępcy i tropienie śladów ludzkich.

Przewodnik i jego czworonożny partner mieli za zadanie nauczyć się współpracy, aby stworzyć zgrany duet. Zdobyte na szkoleniu wzajemne zaufanie i umiejętności będą od teraz wykorzystywać w codziennej służbie. Rufa to pies patrolowo-tropiący. Jego zadania skupiać się będą głównie na patrolowaniu zagrożonych miejsc, tropieniu sprawców przestępstw, a także poszukiwaniu zaginionych osób.

W trakcie szkolenia funkcjonariusz i jego podopieczny nie tylko zdobyli wiedzę i umiejętności, ale również bardzo dobrze się poznali. Dzięki temu oboje mają pewność, że mogą na siebie liczyć, nawet w najtrudniejszej sytuacji. Obecnie w łomżyńskiej komendzie służbę pełni 9 policyjnych psów służbowych. 7 z nich to psy patrolowo-tropiące, 2 zajmują się wyszukiwaniem zapachu narkotyków. Pieczę nad czworonogami sprawuje 5 przewodników.

Źródło informacji i fot.: KMP Łomża