RODZINA

Aplikacja mZUS pomoże wypełnić wniosek o 500 plus

W ciągu pierwszych dwóch tygodni lutego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło 1,7 mln wniosków, dotyczących ok. 2,7 mln dzieci. Tylko w województwie podlaskim rodzice i opiekunowie przekazali 42,3 tys. elektronicznych dokumentów o 500 plus. ZUS rozpatrzył już 82 proc. wniosków na kolejny okres świadczeniowy.

Od 1 lutego ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną, co jest ogromnym ułatwieniem dla rodziców. Najprostszym i jednocześnie najszybszym sposobem przekazania dokumentacji do ZUS jest aplikacja mZUS – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Komu przysługuje świadczenie wychowawcze ?

Warto przypomnieć, że świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać wypłatę w nowym okresie świadczeniowym, trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek wyłącznie drogą elektroniczną – poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną.

– Bardzo wygodnym sposobem złożenia wniosku jest aplikacja mZUS. Można z niej korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub Apple App Store – wyjaśnia rzeczniczka.

Przydatne funkcje aplikacji mZUS

Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500 plus. Jeśli ktoś składał już wniosek w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby dane, które uległy zmianie, można poprawić przed wysłaniem.

– Tylko do poniedziałkowego poranka rodzice i opiekunowie złożyli już ok. 1,7 mln wniosków, co objęło ok. 2,7 mln dzieci. W naszym regionie wpłynęło ponad 42,3 tys. wniosków, co stanowi 18 proc. w stosunku do liczby złożonych dokumentów na aktualnie wypłacany okres świadczeniowy. Zakład przyznał już 82 proc. świadczeń. Liczba dzieci, na które już przyznano świadczenie, przekroczyła 2,2 mln – mówi Katarzyna Krupicka.

Data złożenia wniosku ma znaczenie

Rodzice muszą zdawać sobie sprawę z tego, że data złożenia wniosku ma bardzo istotne znaczenie. Jeśli poprawnie wypełniony dokument zostanie wysłany do 30 kwietnia 2023 r., to ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r. Gdy wniosek zostanie złożony w maju – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca wraz z wyrównaniem od czerwca. Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca. Z kolei gdy rodzic spójni się i złoży wniosek dopiero w lipcu – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września, ale już tylko z wyrównaniem od lipca. Z kolei na wniosek złożony w sierpniu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia. Złożenie wniosku później niż do końca czerwca powoduje, że ZUS nie wypłaci wyrównania od początku okresu świadczeniowego. Wyjątek stanowią rodzice, którym urodziło się dziecko. Oni mają 3 miesiące na złożenie wniosku.

Tekst: Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego
fot. freepik