NA SYGNALE

Przelał oszustom blisko 90 tysięcy złotych

Tym razem ofiarą oszustów padł 50-letni mieszkaniec Hajnówki. Mężczyzna uwierzył rzekomemu pracownikowi banku, że ktoś próbował wykonać podejrzany przelew z jego firmowego konta oraz zaciągnąć na jego dane pożyczkę. Hajnowianin chcąc chronić swoje oszczędności wpłacił na podane przez oszustów „bezpieczne konta” blisko 90 tysięcy złotych.

Oszuści nie odpuszczają i próbują różnych metod, aby wyłudzić pieniądze. W weekend do hajnowskich policjantów zgłosił się 50-latek. Z jego relacji wynikało, że zadzwonił do niego mężczyzna podający się za pracownika banku. Powiedział, że ktoś próbował z jego firmowego konta wykonać przelew na podejrzany rachunek oraz złożył w jego imieniu wniosek o kredyt. Dodał, że teraz konieczne jest zabezpieczenie oszczędności i przekierował rozmowę do działu technicznego.

Tym razem rzekoma pracownica banku zaproponowała 50-latkowi zabezpieczenie oszczędności na zastępczych rachunkach. Miały zostać dodane do jego głównego konta bankowego. Mężczyzna chcąc chronić swoje oszczędności postępował zgodnie z jej instrukcjami. Na wskazane przez kobietę konta hajnowianin dwukrotnie przelał po blisko 45 tysięcy złotych.

Gdy 50-latek próbował ponownie zalogować się na firmowe konto okazało się, że dostęp do rachunku został zablokowany. Mężczyzna poinformował o tym swoją rozmówczynię, a ta stwierdziła, że może być to przestępstwo. Dodała, że poinformuje o tym jeden z warszawskich komisariatów Policji.

Chwilę później do hajnowianina zadzwonił mężczyzna podający za policjanta. Nalegał aby 50-latek odblokował dostęp do konta. Twierdził, że jest to konieczne w celu namierzenia sprawców, którymi mogą być również pracownicy banku. Wtedy 50-latek zorientował się, że prawdopodobnie ma do czynienia z oszustami. Rozłączył się i zadzwonił na infolinię swojego banku. W wyniku tego oszustwa mężczyzna stracił niemal 90 tysięcy złotych.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych!

Jeśli dzwoni do Ciebie pracownik banku i twierdzi, że Twoje oszczędności są zagrożone – rozłącz się i zadzwoń na infolinię banku, aby zweryfikować tę informację. O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować Policję dzwoniąc pod numer 112.

Oszuści na bieżąco modyfikują sposoby nieuczciwego pozyskania pieniędzy, za każdym razem schemat jest podobny, dzwoniący przekonuje, że chce pomóc. Niestety wiele osób wciąż daje się na to nabrać.

O podobnych przypadkach pisaliśmy już niejednokrotnie:

Oszuści wyłudzili od seniorek blisko 70 tysięcy złotych
Uwierzyła oszustom i straciła 115 tysięcy złotych
Dała oszustom ponad 5 tysięcy dolarów myśląc, że ratuje siostrę
Chciała sprzedać aparat fotograficzny – straciła ponad 5000 złotych
Zainstalował aplikację i stracił blisko 12 tysięcy złotych


Źródło informacji: KPP Hajnówka