WIADOMOŚCI

MLegitymację emeryta-rencisty bardziej lubią kobiety

Elektroniczna wersja legitymacji emeryta-rencisty – mLegitymacja dostępna jest od stycznia 2023 r. Można ją dodać do bezpłatnej aplikacji mObywatel. To bardzo wygodny sposób by każdy emeryt i rencista miał dostęp do dokumentu na własnym urządzeniu mobilnym np. telefonie.

– MLegitymację ZUS wystawia automatycznie wszystkim klientom, którzy nabędą prawo do emerytury lub renty, bez składania wniosku ani wizyty w Zakładzie. Elektroniczny dokument działa jak tradycyjny. Emeryt lub rencista poprzez okazanie mLegitymacji na ekranie smartfonu potwierdza, że jest uprawniony do przysługujących mu ulg – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Od początku roku świadczeniobiorcy pobrali 130 tys. mLegitymacji, a województwie podlaskim 2,5 tys. Najchętniej po elektroniczną wersję dokumentu sięgnęli emeryci i renciści z województwa: śląskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego, najmniej pobrań było w województwie podlaskim i świętokrzyskim. Z tej możliwości w 60 proc. (77 tys.) skorzystały kobiety, a w 40 proc. (52 tys.) mężczyźni. To rozwiązanie najbardziej przypadło do gustu grupie wiekowej 62-72 lata (ok. 60 proc.), następnie grupie 52-62 lata (20 proc.) oraz 72-82 lata (10 proc.). Największa ilość mLegitymacji została zainstalowana przez emerytów (84 proc.).

Mlegitymacja w telefonie jest bardzo wygodna. Dzięki zainstalowaniu jej na swoim urządzeniu świadczeniobiorca ZUS może w szybki i bezpieczny sposób potwierdzić, że jest emerytem lub rencistą, udowodnić, że ma prawo do świadczeń zdrowotnych, a także może korzystać z ulg, które mu przysługują (np. zniżek do biletów). Zainstalować ją mogą nie tylko nowi świadczeniobiorcy, lecz również osoby, które na dzień 1 stycznia 2023 roku miały ważną legitymację plastikową.

Jeśli emeryt lub rencista, któremu wydana została tylko elektroniczna wersja legitymacji chce posługiwać się tradycyjną plastikową kartą, może złożyć do ZUS wniosek o jej wydanie (na formularzu o symbolu ERL). Klienci mogą korzystać z obu wersji legitymacji zarówno tradycyjnej, czyli plastikowej, jak i z jej wersji elektronicznej. Dotychczasowa legitymacja w formie karty plastikowej jest aktualna zgodnie z terminem jej ważności.

– Pobranie mLegitymacji jest bardzo proste. Należy rozpocząć od zaktualizowania zainstalowanej wcześniej na smartfonie aplikacji mObywatel. Jeśli jej jeszcze nie mamy na swoim urządzeniu mobilnym, to możemy ją ściągnąć ze sklepów Google Play i App Store. Następnie uruchamiamy aplikację mObywatel i na jej pulpicie wybieramy „Dodaj dokument”. Na wyświetlonej liście dokumentów należy wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty”. Co istotne, jeśli wcześniej nie pobraliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić w aplikacji swoją tożsamość, dodać „Dowód osobisty”, a następnie dodać „Legitymację emeryta-rencisty”- wyjaśnia rzeczniczka.

Tekst i grafika: Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego