RODZINA

Zimowe ferie to okazja do wykorzystania bonu turystycznego

Bon turystyczny rodzice mogą wykorzystać na realizację płatności za usługi hotelarskie czy imprezy turystyczne. Zapłacić nim można jeszcze tylko do końca marca. Sama usługa może być zrealizowana nawet w kolejnych miesiącach.

– Ferie trwają już w pięciu województwa. Za chwilę od 23 stycznia dołączą kolejne dwa, w tym podlaskie. To doskonały momentem na zrealizowanie bonu turystycznego. Do wydania choćby częściowego w bonach jest łącznie ponad 754 mln zł, w regionie 26 mln zł – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

W województwie podlaskim na 120 tys. przyznanych bonów aktywowano 83 proc., w kraju na 4,2 mln- 86 proc. Wciąż pozostaje w regionie 20,5 tys. bonów, a w kraju 586 tys., które jeszcze w ogóle nie zostały aktywowane.

Jak zapłacić bonem turystycznym ?

Zarówno aktywacja, jak i płatność bonem turystycznym, jest bardzo prosta i nie przysparza żadnych trudności. Po aktywacji bonu na PUE ZUS rodzica, który pobiera na swoje dziecko świadczenie wychowawcze 500 plus, na adres e-mail przekazany zostanie kod obsługi płatności. Trzeba go podać, kiedy płaci się bonem za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną na terenie Polski. Każda płatność jest potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym, który jest wysłany SMS-em.

Do tej pory suma płatności zrealizowanych bonami przez rodziców z naszego regionu sięga 77,5 mln zł. W całym kraju transakcje bonami wyniosły ponad 2,8 mld zł. Najwięcej zainkasowali przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego z terenu województwa małopolskiego i pomorskiego. Rodzice i opiekunowie dokonali tam płatności w formie bonu odpowiednio w wysokości 622 mln zł i 519,5 mln zł. W Podlaskiem do podmiotów turystycznych trafiło ponad 35,8 mln zł.

Bonem można płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski tylko do końca marca 2023 r. Z samej usługi można skorzystać później. Listę podmiotów, które honorują płatność bonem turystycznym, można sprawdzić na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego