WIADOMOŚCI

Wysokie ciśnienie pogorszy warunki biometeorologiczne

Pogodę w Polsce w kolejnych dniach będzie kształtował Wyż Oliver, ale już od niemal 3 tygodni nad naszym krajem utrzymują się wyższe wartości ciśnienia atmosferycznego.

W środę (16.03) nastąpi chwilowa zmiana sytuacji synoptycznej. Polska znajdzie się najpierw w zasięgu płytkiej zatoki niżowej związanej z głębokim niżem nad Grenlandią (960 hPa), w strefie przemieszczającego się frontu okluzji. Następnie w strefie lokalnego niżu z frontem ciepłym, przemieszczającego się z zachodu na wschód wzdłuż południowych krańców kraju.

W czwartek ponownie zaznaczy się wzrost ciśnienia atmosferycznego. Największe międzydobowe zmiany wartości – nawet 13 hPa – wystąpią ze środy na czwartek w centralnej i wschodniej Polsce.

W kolejnych dniach obserwować będziemy dalszy, ale już mniej wyraźny i wolniejszy, wzrost ciśnienia atmosferycznego. Według modeli nawet do 1050 hPa w sobotę rano w północnej części Polski.
Są to wielkości odniesione do poziomu morza, co oznacza, że np. mieszkańcy Krakowa zobaczą na swoich barometrach maksymalnie około 1014 hPa.

Dotychczasowo maksymalne ciśnienie atmosferyczne w Polsce zanotowano w grudniu 1997 roku w Suwałkach – 1054,4 hPa. Ten rekord nie zostanie pobity, ale w kolejnych dniach może zostać pobity rekord najwyższego ciśnienia w marcu od przynajmniej 1951 roku. Absolutny rekord świata wynosi 1094 hPa – padł w Mongolii w grudniu 2020 roku.

Co jest przyczyną pojawienia się tak wysokiego ciśnienia w Polsce?

W chłodnej porze roku nad wychłodzonymi kontynentami gęste, zimne powietrza osiada przy ziemi. Wówczas dochodzi do powstania układów wysokiego ciśnienia. Tak jest i w tym przypadku.

W którym regionie Polski ciśnienie będzie największe?

Najwyższe wartości ciśnienia atmosferycznego będą w najbliższych dniach utrzymywać się w północnej części kraju – szczególnie nad północno-wschodnią Polską i na wschodnich krańcach Podlasia, gdzie na pogodę silnie oddziaływał będzie wyż Oliwer znad zachodniej Rosji. Tam w piątkowym poranek prognozujemy około 1044 hPa.

W ciągu dnia centrum wyżu przemieści się w okolice Danii, a później południowej Szwecji, przez co najwyższe wartości ciśnienia w Polsce notowane będą w tym czasie na północnym zachodzie. Z kolei w weekend wysokie ciśnienie prognozujemy na północy (1048-1050 hPa) i północnym wschodzie. W przyszłym tygodniu wyż nieco osłabnie, najwyższe ciśnienie utrzyma się na północnym wschodzie Polski (ok. 1038 hPa). Podane wartości dotyczą ciśnienia zredukowanego do poziomu morza.

Aktualne prognozy oraz ostrzeżenia meteorologiczne w serwisie IMGW-PIB: https://meteo.imgw.pl/

Jak bardzo wysokie ciśnienie wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka?

Okresowe zmiany ciśnienia atmosferycznego mogą powodować szereg nieprzyjemnych efektów w organizmie człowieka. W uchu środkowym dochodzi do okresowego sprężania bądź rozprężania powietrza, co skutkuje odczuciem ucisku, kłucia lub dzwonienia w uszach. U meteoropatów takie impulsy mogą powodować drażliwość, a u osób szczególnie wrażliwych prowadzić do migren i innych bóli o podłożu neurologicznym.

Niestety przyczyny powstawania migren nie są do końca znane, więc trudno oszacować czy i jak zmiany pogody wpłyną na samopoczucie poszczególnych osób. Pomocna przy ograniczaniu migreny jest m.in. tlenoterapia w komorach normobarycznych. Dobre natlenienie tkanek sprzyja procesom ich regeneracji, efektywna respiracja ma również korzystny wpływ na poprawę krążenia w organizmie (lepsze przenikanie tlenu do komórek ciała). W komorach takich ustawia się wartość ciśnienia na poziomie 1500 mb (hPa), zdecydowanie wyższą, niż w warunkach rzeczywistych.

Ogólnie warunki biometeorologiczne ulegną w najbliższych dniach pogorszeniu. U meteoropatów występować mogą zaburzenia koncentracji uwagi, czasu reakcji, drażliwość oraz dolegliwości bólowe o podłożu neurologicznym – związane z napływem chłodniejszej masy powietrza ze wschodu.

(IMGW -PIB)