WIADOMOŚCI

Radiowozy w nowych barwach trafiły do podlaskich policjantów

Pierwsze radiowozy w nowych barwach trafiły już do podlaskich policjantów. Łącznie sześć samochodów osobowych marki Kia Sportage w nowym oznakowaniu wyjechało na drogi województwa podlaskiego.

Zakup pojazdów był współfinansowany przez samorządy terytorialne i Urząd Marszałkowski w Białymstoku. Łączna wartość wszystkich nowych pojazdów to ponad 2 miliony złotych. Dziś w związku z przekazaniem nowych radiowozów przed Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku odbył się briefing prasowy, w którym uczestniczyli: Komendant Wojewódzki Policji nadinspektor Robert Szewc wraz zastępcami inspektorem Jackiem Kumpiałowskim, inspektorem Jackiem Tarnowskim i Sławomirem Wilczewskim, Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki oraz przedstawiciele samorządów, które współfinansowały zakup nowych radiowozów.

Nowy wzór oznakowania radiowozów i pozostałych pojazdów policyjnych został zaprezentowany na tegorocznych Międzynarodowych Targach Policji i Bezpieczeństwa Publicznego POLSECURE, które odbyły się w Kielcach.

Do dotychczasowego oznakowania zostały dodane jaskrawe, żółto-zielone kolory, które sprawiły, że radiowozy są bardziej widoczne. Oprócz zmiany kolorystyki doszła także zwiększona liczba świateł ledowych. Wszystko po to, aby policjanci podróżujący nowymi radiowozami byli bezpieczniejsi.

Auta w nowym oznakowaniu to SUV-y marki Kia Sportage z silnikami benzynowymi o pojemności 1600 cm3 i mocy 150 koni mechanicznych. Samochody wyposażone są w czujniki systemów bezpieczeństwa i kamery cofania.

Łącznie sześć aut trafiło do policjantów z komend w:
  • Kolnie,
  • Bielsku Podlaskim,
  • Siemiatyczach,
  • Augustowie,
  • Suwałkach
  • Białymstoku (Komisariat Policji w Łapach).

Koszt jednego pojazdu to 166480,50 złotych. Zakup aut możliwy był dzięki połączonym środkom pochodzącym z budżetu Policji oraz Funduszu Wsparcia Policji tworzonego przez samorządy terytorialne. 

Nieoznakowane radiowozy

Flota podlaskich policjantów została powiększona także o siedem nieoznakowanych radiowozów:

  • 4 pojazdy marki Kia Sportage z takimi samymi silnikami jak radiowozy oznakowane,
  • 2 auta Mitsubishi L-200 z wysokoprężnymi silnikami o pojemności 2268 cm3 i mocy 150 koni mechanicznych
  • i Skoda Karoq z benzynowym silnikiem 1498 cm3 o mocy 150 koni mechanicznych. 

Jeden radiowóz Kia współfinansowany ze środków samorządu terytorialnego trafił do mundurowych z Wasilkowa. Z kolei pozostałe 3 auta tej samej marki, których zakup współfinansował Urząd Marszałkowski w Białymstoku, trafiły do policjantów między innymi z Białegostoku i Kolna. Koszt jednego nieoznakowanego radiowozu to 172815,00 złotych.

Funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku i Komendy Powiatowej Policji w Grajewie otrzymali po jednym nieoznakowanym radiowozie Mitsubishi L-200. Pojazdy zostały zakupione przez Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku z rezerwy celowej. Koszt jednego pojazdu to kwota 212350,00 złotych.

Do Grajewa trafi również nieoznakowany radiowóz marki Skoda Karoq. Koszt pojazdu to 125150,00 złotych, a jego zakup współfinansował samorząd terytorialny.

Źródło informacji i fot.: POLICJA PODLASKA