WIADOMOŚCI

„Tamte dziewczyny – wspomnienia w kolorze sepii”

Tamte dziewczyny-…” to projekt skierowany do seniorek naszego miasta, które zechciały podzielić się zdjęciami i wspomnieniami z czasów swojej młodości na chwilę przed zamążpójściem.

Podczas co dwutygodniowych spotkań zaangażowałyśmy seniorki do twórczych i kreatywnych działań. Zorganizowana została prywatka w stylu retro.

Seniorki natomiast udostępniły nam swoje zdjęcia z czasów wczesnej młodości. Piękne fotografie, na których została uwieczniona ich młodość, stały się asumptem do wspomnień, tych minionych bezpowrotnie lat. A któż z nas nie lubi wspominać, czasów, kiedy byliśmy młodsi, ładniejsi? Chyba nawet w większości, idealizujemy ten czas przeszły, bo jakie problemy mają ludzie młodzi? Najczęściej wierzymy wtedy, że świat stoi przed nami otworem, wszystko możemy…

W taki właśnie sposób Seniorzy przywołali wspomnień czar i stało się oczywistym, że musimy to ocalić od zapomnienia. Dawni fotografowie, żeby przedłużyć trwałość fotografii stosowali tzw. barwienie sepią. Był to dodatkowy proces chemiczny zastosowany w trakcie wywoływania zdjęć czarno-białych, który powodował zastąpienie srebra związkiem siarki. Ponieważ sepia, kojarzy nam się ze starymi fotografiami, stąd nazwa projektu „Tamte dziewczyny – wspomnienia w kolorze sepii”

Zebrane zdjęcia i opowieści znalazły swoje odzwierciedlenie w publikacji albumowej.

4 czerwca 2022, na placu przed zabytkowym domem, przy ul. Kościelnej w Knyszynie, odbędzie się gala finałowa wieńcząca całość projektu, na którą już teraz serdecznie zapraszają uczestniczki projektu.
Wśród wielu atrakcji będzie:
  • wystawa fotografii
  • scenka kabaretowo – teatralna
  • prezentacja uczestników projektu
  • biesiada „pod jabłonką”

Działania nasze zostały dofinansowane w ramach projektu Seniorzy w akcji realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

zaproszenie

Więcej informacji na stronie www.biblioteka.knyszyn.pl

tekst i fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Knyszynie
opr.mm